По всички канали за връзка с Икономически университет – Варна ежедневно постъпват въпроси, свързани с учебния процес и останалите дейности във висшето училище. Някои от тях са породени от промените в организацията на работа предвид извънредното положение в страната. За Ваше улеснение обобщихме отговорите на най-често задаваните въпроси в следните направления:
- Учебен процес (ОКС "бакалавър" и "магистър", електронно базирано и дистанционно обучение);
- Кандидатстудентски прием;
- Международно сътрудничество, Еразъм+;
- Докторанти и научноизследователска дейност (вкл. Студентска научна конференция);
- Общежития и стипендии;
- Библиотека.
Въпроси за ОКС "бакалвър"
Отговор: Необходимо е да се свържете с инспектора на обслужваната специалност - по ел.поща или чрез обаждане на посочените телефонни номера от страницата на университета. Инспекторите ще изискат попълване на заявления, подпис, сканиране и изпращане по e-mail. След извършването на услугата по издаването на документа студентите се уведомяват, че е готов и заявяват на куриерска фирма доставянето на документа за тяхна сметка.
Отговор: Графикът за провеждане на изпитните сесия за летния семестър на учебната 2019/2020 г. е публикуван в сайта на университета. Може да видите на: https://ue-varna.bg/bg/news/item/475
Отговор: Явяването на изпити от предходни учебни години, както и явяване за повишаване на оценки ще се осъществи на датите на редовната лятна изпитна сесия на 4 курс и завършващите студенти от ОКС "магистър", като следите актуалната информация, която се публикува на страницата на ИУ - Варна.
Въпроси за ОКС "магистър"
Отговор: Не, кандидатства се с успех от дипломата за завършена степен на висшето образование, който се формира като средноаритметична стойност от средния успех по предметите, включени в учебния план, и от средния успех от оценките от държавните изпити или от защитата на дипломната работа.
Отговор: Минималният успех за кандидатстване в ОКС "магистър" за обучение срещу заплащане е Добър – 3.50 от дипломата за завършено образование.
Отговор: Да, като в този случай, магистърските програмите предлагат подготвителен семестър, в който се изучават фундаментални икономически дисциплини.
Отговор: Да, като втората специалност следва да бъде в различна форма на обучение.
Отговор: Признаването на дисциплини в степен "магистър" се прилага, ако студентът е изучавал или завършил друга магистърска специалност. Ако студентът е завършил бакалавърска степен, признаването на изпити е приложимо само за дисциплини от блок "Фундаментални дисциплини" и "Специални дисциплини". Не се признават изпити от степен "професионален бакалавър" за изпити по дисциплини от степен "магистър".
Отговор: Да, по време на обучението в ОКС "магистър" можете да се възползвате от програма "Еразъм+", като обучението в чужбина е минимум 3 месеца и максимум 12 месеца. В ИУ – Варна подборът на участници се извършва от отдел "Международно сътрудничество".
Отговор: До разработка на дипломна работа се допускат само тези студенти, които имат успех над Мн. добър - 4.50 от курса на следването.
Въпроси за Център за електронно и дистанционно обучение
Въпроси за кандидатстване в докторантура
Отговор: За да кандидатсвате в докторантура, е необходимо да имате диплом за ОКС "магистър", като областта на висше образование / професионалното направление, което сте придобили, няма отношение към процеса на кандидатстване и обучение.
Отговор: Студентите, явили се на държавна изпитна сесия за ОКС "магистър" и успешно издържалите, могат да кандидатстват като в срока на конкурса представят академична справка от висшето училище, което са завършили. Студентите от ИУ – Варна могат вместо академична справка да представят и уверение, удостоверяващо дипломирането им. Кандидатствалите с академична справка или с уверение са длъжни да представят в отдел НИДД дипломата си (оригинал и копие), непосредствено след като я получат. Оригиналът на дипломата се представя само за проверка и се връща веднага на кандидата.
Отговор: Не е възможно. Всяка докторска програма се води от различна катедра и изпитите са по различни тематични програми (конспекти). Изпитът по специалността е едновременно за всички докторски програми.
Отговор: Можете да кандидатствате по общия ред, като задължително условие е Вашата диплома и придобитото образование да бъдат признати в Република България. Важно е да се отбележи, че признаването е процес, различен от превода и легализацията на дипломата.
Отговор: За да участвате в конкурса за докторанти, следва да платите такси за явяване на изпити 1) изпит по специалността и 2) изпит по чужд език в размер на 60.00 лв. за всеки от тях. Платежните документи за внесена такса се представят в отдел НИДД. При първоначалното подаване на документи дължите таксата само за изпита по специалността, а за изпита по чужд език таксата се изисква след успешно положения първи изпит по специалността.
Отговор: Тематичната програма (конспект, задължителна и препоръчителна литература за подготовка) се изпраща на всички кандидати едновременно след края на срока за прием на документи. Кандидатите получават уведомително писмо, тематична програма, критерии за оценка на съответната катедра и критерии за оценка за изпита по чужд език.
Отговор: Няма ограничения в броя на явяванията Ви на конкурсен изпит за докторант. Незадоволителната Ви оценка на предишен конкурс не е пречка за следващо явяване.
Отговор: Няма определен постоянен брой места. За всяка академична година катедрите обявяват брой места за тяхната специфична докторска програма, които ако в редовния прием останат незаети, могат да бъдат преобявени за следващия конкурс в същата академична година.
Отговор: Да, докторантите, зачислени в редовна форма на обучение, имат право да получават месечна стипендия, като тази стипендия не е обвързана с успеха от положените изпити.
Въпроси за обучение на докторанти
Отговор: Да, по уважителни причини. За целта е необходимо да се депозира заявление до ръководителя на катедрата, което да бъде гласувано с решение на катедрения съвет и предложно за обсъждане във Факултетния съвет (ФС). Удължаването се прави с решение на ФС и заповед на ректора. Срокът на докторантурата може да бъде удължаван, но не повече от една година.
Важно е да се отбележи, че в срока на удължаване докторантът дължи такса за периода на удължаване, а на редовните докторанти не се изплаща стипендия.
Отговор: Да, по уважителни причини, като за целта е необходимо да се депозира заявление до ръководителя на катедрата, което да бъде гласувано с решение на катедрения съвет и предложно за обсъждане във ФС. Прекъсването се прави с решение на ФС и заповед на ректора срокът на докторантурата може да бъде удължаван, но не повече от една година.
Отговор: Да, преди изтичане на срока на обучение като за целта е необходимо да се депозира заявление до ръководителя на катедрата, което да бъде гласувано с решение на катедрения съвет и предложно за обсъждане във ФС. С решение на ФС и заповед на ректора докторантът се отчислява от докторантура без право на защита.
Отговор: Индивидуалният учебен план се изготвя от докторантите под ръководството на научните им ръководители и се обсъжда и приема на заседание на катедрата до 3 месеца от зачисляването. Индивидуалният учебен план се приема от ФС по предложение на ръководителя на съответната катедра. Индивидуалният учебен план се утвърждава от ректора.
Отговор: Докторантите имат право:
- да се преместват в друг университет или друга научна организация с решение на ФС и заповед на ректора;
- да се преместват в друга форма на обучение с решение на ФС и заповед на ректора;
- да избират учебни дисциплини при условията, определени от докторантския стандарт и докторската програма;
- да получават квалифицирана помощ и ръководство;
- да участват в научноизследователската дейност на ИУ – Варна;
- да избират и да бъдат избирани в ръководните органи на ИУ – Варна;
- да ползват студентските общежития, столове, медицинско обслужване, както и цялата база на ИУ – Варна за учебна, научноизследователска, спортна и културна дейност при условия, определени от държавата и ИУ – Варна;
- да се сдружават в учебни, научни, културни и спортни общности за защита и удовлетворяване на своите интереси, както и да членуват в международни организации, чиято дейност не противоречи на законите на Република България;
- да ползват ваканция не по-малко от 30 дни в рамките на една учебна година;
- да получават стипендии, ако отговаря на съответните изисквания на ЗВО;
Отговор: Промяна на темата на дисертационния труд (и на научния ръководител) се допуска по изключение, но не по-късно от 3 месеца преди датата на откриване на процедурата. Промяната се извършва със заповед на ректора, въз основа на решение на ФС по предложение на съвета на катедрата.
Отговор: При предсрочно изпълнение на всички задължения от индивидуалния учебен план (придобити не по-малко от 130 кредита) и след вземане на решение за откриване на процедура за защита на дисертация срокът на докторантурата може да бъде съкратен. Отчисляването на докторантите в този случай става със заповед на ректора, считано от датата на откриване на процедурата за защита на дисертационния труд. Правото за защита може да бъде упражнено в срок от не повече от 5 години. Обучението на докторантите завършва с процедура, на която се обсъжда окончателния вариант на дисертацията и се взема решение за отчисляване с право на защита.
Отговор: До 1 месец след изтичане на крайния срок на обучението докторантът се отчислява от докторантура със заповед на ректора при следните условия:
- ако е изпълнил всички дейности по обучението, положил е успешно изпитите в индивидуалния учебен план, дисертационният труд е обсъден в първичното звено с положително становище и е придобил не по-малко от 130 кредита, се отчислява с право на защита за срок от пет години и последващо откриване на процедура за придобиване на образователната и научна степен "доктор";
- ако е положил успешно всички изпити от индивидуалния учебен план, но не е изпълнил всички дейности от образователната и научна програма и е придобил не по-малко от 70 кредита, се отчислява с право на защита за срок от пет години;
- ако докторантът не е изпълнил дейностите по обучението, включително и полагане на изпитите, определени в индивидуалният учебен план и е придобил по-малко от 70 кредита, се отчислява без право на защита.
Въпроси от студенти за Студентската научна конференция
Отговор: Да, конференцията ще бъде проведена на 28 април 2020 г. от 10:00 часа чрез използване на платформата Google meet. Линк към студентската научна конференция: https://meet.google.com/eou-jeen-vvb. Представените на конференцията доклади в обем до 8 стандартни страници ще бъдат публикувани в сборник.
Отговор: Наградата може да получите по банков път. За целта следва да се свържете с инспектор учебна дейност на съответната катедра, за да предоставите изискваните данни. Наградата може да се получи и в брой от касата на ИУ (във Финансово-счетоводен отдел), но след отменянето на въведеното на територията на страната извънредно положение.