- Кандидат-студентът изпраща сканирани копия на документите до отдел "Международно сътрудничество", сектор "Чуждестранни студенти" на ИУ-Варна на адрес: foreign_students@ue-varna.bg за предварителен преглед. Сканират се всички страници на документите включително печатите.
- Служител на сектор "Чуждестранни студенти" се запознава с документите и се свързва с кандидата.
- След одобрение на документите от страна на сектор "Чуждестранни студенти", кандидатът подготвя целия пакет от документи и ги изпраща по пощата в оригинал на адрес.
Сектор "Чуждестранни студенти"
Отдел "Международно сътрудничество"
Икономически университет - Варна
Бул. "Княз Борис I" 77
9002, Варна, България
- След получаване на оригиналните документи служител на сектор "Чуждестранни студенти" придвижва документите към Комисията по признаване на висше образование, придобито в чуждестранни висши училища. Комисията отправя официално запитване до учебното заведение, издало дипломата за висше образование, за да провери нейната легитимност. В случай, че не бъде получен отговор, запитването се пренасочва към Национален център за информация и документация (НАЦИД). Процедурата по признаване на придобитото висше образование може да отнеме от две седмици до няколко месеца в зависимост от бързината, с която бъде потвърдена легитимността на дипломата. Таксата за признаване на придобитото висше образование е 200 BGN (103 евро) и следва да бъде заплатена преди стартиране на процедурата. Таксата може да бъде платена в брой в ИУ-Варна или по банков път.
- След вземане на решение за признаване на дипломата за висше образование, но не по-късно от средата на месец февруари на съответната учебна година, документите на кандидата се придвижват за одобрение в Министерство на образованието и науката. Срокът за разглеждане на документите и получаване на отговор от МОН е от две седмици до един месец. В случай, че признаването бъде извършено след началото на летен семестър на съответната година, документите на кандидата ще бъдат придвижени за обучение през следващата академична година.
- При положителна резолюция на кандидатурата МОН издава на кандидат-студента удостоверение, необходимо при кандидатстването за виза тип D.
- В случай, че в МОН бъдат открити пропуски в документите на кандидат-студента, в ИУ-Варна се получава официално писмо, мотивиращо отказа за издаване на удостоверение. Когато пропуските касаят липсата на определен документ или неизрядни заверки, кандидат-студентът има възможност да коригира документите си и да ги внесе за повторно разглеждане дори и след изтичане на срока за кандидатстване.
- След получаването на одобрение от МОН служител на сектор „Чуждестранни студенти“ издава и подписва уверение, в което потвърждава, че кандидатът е приет за обучение в избраната специалност.
- Служител на сектор "Чуждестранни студенти" изпраща на кандидата в оригинал следните документи, необходими на кандидата при подаване на заявление за виза тип D:
- Удостоверение от МОН;
- Уверение от сектор "Чуждестранни студенти".
- Кандидат-студентът подава лично заявление за издаване на виза тип D в дипломатическите или консулските представителства на Република България в собствената си страна.
- Кандидат-студентът заплаща такса за обучение на следната банкова сметка:
БАНКОВА СМЕТКА В EUR |
БАНКОВА СМЕТКА BGN |
УНИКРЕДИТ БУЛБАНК АД
IBAN: BG87UNCR70003425163758
BIC: UNCRBGSF
Титуляр на сметка: Икономически университет - Варна |
УНИКРЕДИТ БУЛБАНК АД
IBAN: BG73UNCR70003125161789
BIC: UNCRBGSF
Титуляр на сметка: Икономически университет - Варна |