Икономически университет – Варна

Бизнес икономика

ОКС: Бакалавър

Форма на обучение: Редовно обучение

Брой семестри: 8

Професионална квалификация: Икономика

Професионално направление: Икономика

Начална година: 2025

 


Ръководител
доц. д-р Тодор Райчев
 


Форма на обучение
редовна
 


Направление
Икономика

 

ЗА ПРОГРАМАТА


Обучението формира основни знания, умения и компетенции за подготовка на квалифицирани професионалисти, които: стартират и развиват собствен бизнес; работят успешно в бизнес организации от различните бизнес сектори на икономиката, както и в структурите на публичната администрация и неправителствени организации; управляват ефективно поверените им ресурси на бизнес и публични организации; намират ефективни решения за предприемачески инициативи, мислят креативно, анализират и прилагат добри бизнес практики и др.

РЕАЛИЗАЦИЯ


Собственик, управител, президент на собствен бизнес

Директор, мениджър, началник отдел в различни бизнес предприятия

Бизнес анализатор на процеси и дейности във фирмата

Специалист във функционалните звена за управление на предприятията

Специалисти и експерти по икономика в сферата на държавната и общинската администрация и неправителствени организации и др.

СПЕЦИАЛНИ ДИСЦИПЛИНИ

 

Предприемачество

 

Цени и ценообразуване

 

Операционен мениджмънт
Бизнес право

 

Бизнес планиране

 

Управление на човешките ресурси
Бизнес диагностика

 

Финансиране на бизнеса

 

Стопанска логистика
Бизнес статистика

 

Бизнес оценяване

 

Инвестиции и инвестиционен процес

 

БИЗНЕС ПАРТНЬОРИ

 

 

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ

 

Обучението на студентите от специалност „Бизнес икономика“ по специалните дисциплини се осъществява съвместно от катедрите в Стопански факултет на Икономически университет – Варна. По време на обучението се провеждат посещения в практиката и се канят за гост-лектори признати специалисти от бизнеса и публичната администрация.

 

КОНТАКТИ


 

 

Обучението по специалността се осъществява на широкопрофилна теоретична и практическа основа с помощта на съвременни методи и средства за преподаване.

       Професионални знания и умения

Целта на обучението по специалността е да се формира такава съвкупност от общонаучни, общопрофесионални и специални знания, теоретични и практически умения и определени навици, за да се подготвят студентите като високо квалифицирани специалисти с образователно-квалификационна степен „бакалавър“ за изпълняване на трудови дейности, свързани с бизнес икономиката.

Основните знания, умения и компетенции, които обучението по специалността има за цел да постигне, са в следните насоки:

1. Диагностика на бизнес средата с цел:

  • адаптиране на предприятията от различните бизнес сектори към факторите от обкръжаващата среда и нейната непрекъсната изменчивост;
  • въздействие върху микрообкръжението на бизнес организациите;
  • анализ на силните и слабите страни на бизнес организациите и разработване на конкурентни стратегии за развитие.

2. Анализ и разработване на бизнес инициативи чрез:

  • оценяване, избор и реализация на адекватни бизнес решения в условията на новата икономика;
  • планиране и реализация на предприемачески инициативи от бизнес организациите;
  • управление на продуктовата структура на бизнес организациите;
  • управление на човешките ресурси на бизнес организациите;
  • управление на активите на предприятията от различните сектори;
  • управление на финансовото състояние на бизнес организациите и др.
  1. Обучение по специалност „Бизнес икономика“

Посочените знания, умения и компетенции се формират чрез изучаване на дисциплини, които са структурирани в няколко направления:

Първото направление обхваща дисциплини, които осигуряват широка фундаментална подготовка на студентите в областта на: теоретичните основи на пазарната икономика, управлението, финансите, проблемите на маркетинга, приложната математика, информатиката, финансите, счетоводството, статистиката, правото, мениджмънта, академичните изследвания и др.

Второто направление включва университетски специални дисциплини, които целят да изградят профилирана подготовка. За целта в учебния план са включени три блока с избираеми университетски специални дисциплини (кариерно развитие, предприемачество,  планиране и прогнозиране, управление на проекти, търговски бизнес, търговско право, дигитални финанси, управление на риска, интернет технологии, статистически изследвания, поведенческа икономика, икономика на околната среда и др.), както и специални дисциплини като предприемачество и инвестиционни обекти и електронен бизнес. По този начин студентите задълбочават своите знания в желано от тях направление и допълват възможностите си за професионална икономическа реализация.

Третото направление обхваща специална теоретична и практическа подготовка чрез изучаваните специални дисциплини (цени и ценообразуване, операционен мениджмънт, финансиране на бизнеса, управление на човешките ресурси, бизнес диагностика, логистика и управление на веригата на доставките, организация на бизнес консултантската дейност, бизнес оценяване, митнически процес и надзор, управление на продажбите и др.), които са насочени към развиване на професионални бизнес компетенции като: събиране, класифициране, оценяване и интерпретиране на данни от областта на бизнеса в различни сектори на икономиката с цел решаване на конкретни задачи; прилагане на придобитите знания и умения в нови или непознати условия; проявяване на способност да анализира в по-широк или интердисциплинарен контекст; използване на нови стратегически подходи, формиране и изразяване на собствено мнение по проблеми от обществен и етичен характер, възникващи в процеса на работа.

За тяхното усвояване се реализират ефективни форми на обучение като: практически занятия и изследвания, решаване на бизнес казуси и на реални ситуации по задание от различни предприятия, разработване на курсови проекти, дискусии и дебати, ролеви игри и други. В рамките на 45 календарни дни студентите изучават бизнеса на място в предприятията под формата на учебна практика през третата година от обучението си, като по този начин те повишават своята професионална подготовка.

В процеса на обучението студентите от специалността получават практически умения за адаптиране на теоретичните знания с помощта на езиково и компютърно обучение, придобиване на цифрови умения и дигитални компетентности, решаване на практически казуси, посещения в практиката, събиране на информация, провеждане на научни изследвания, разработване на курсови проекти, свързани със спецификата на конкретни браншове и бизнеси, натрупване на презентационни умения, развитие на физическа култура и чуждоезикова професионална подготовка.

Обучението по специалността се реализира в редовна форма, като се приемат кандидати, завършили средното си образование в страната или в чужбина, за получаване на ОКС „бакалавър“ по икономика. Обучението се осъществява в 8 семестъра и завършва с държавен изпит по специалността, като на студентите се предоставя възможност да избират между две форми: защита на дипломна работа или комплексен държавен изпит.

Завършилите пълния курс на обучение придобиват ОКС „бакалавър“ по професионално направление „Икономика“ в съответствие с националния класификатор на областите на висше образование и професионалните направления и в съответствие с държавните изисквания за придобиване на висше образование в Република България.

 

  1. Възможности за реализация

Основната цел на учебния план по „Бизнес икономика“ е да подготви квалифицирани професионалисти, които: (1) да работят успешно в бизнес организации в областта на индустрията, търговията, услугите и други бизнес сектори на икономиката; (2) да работят успешно в структурите на публичната администрация – на министерства, областни управи, общини, кметства и др., и неправителствени организации; (3) да могат ефективно да изпълняват задълженията си на специалисти; (4) да управляват ефективно поверените им ресурси на бизнес и публични организации; (5) да намират ефективни решения за предприемачески инициативи, да мислят креативно, анализират и прилагат добри бизнес практики, да стартират и развият собствен бизнес.

Студентите, завършили тази специалност могат да се реализират като: собственик, управител, президент на собствен бизнес; директор, управител, президент, председател, мениджър, началник отдел в различни бизнес предприятия; бизнес анализатор на процеси и дейности във фирмата; специалист във функционалните звена за управление на предприятията; специалисти и експерти по икономика в сферата на държавната и общинската администрация и неправителствени организации и много други.

  1. Компетентности, които ще бъдат придобити от студентите при обучение в специалност „Бизнес икономика“

В съответствие с Препоръката на Съвета на Европейския съюз (ЕС) от 22 май 2018 г. за прилагане от държавите членки на политика, подкрепяща развитието на ключови компетентности за учене през целия живот; Националната квалификационна рамка на Р. България (НКРБ), в която са представени знания, умения и компетентности (в т.ч. лични и професионални), в ИУ-Варна се прилага компетентностен подход в обучението на студентите, насочен към формиране на необходимите общокултурни, професионални и личностни компетентности.

В основата на приложението на компетентностния подход в ИУ-Варна е приоритетната ориентация на образованието към неговите резултати: формиране на потребността от страна на обучаваните студенти за непрекъснато развитие и придобиване на социални, културни и професионални компетентности, самоопределение, социализация, развитие на личността и самоусъвършенстване.

При обучение в специалност „Бизнес икономика“ се предоставя възможност за балансирано развитие на всички ключови компетентности в съответствие с компетентностния модел, а именно: езикова грамотност; многоезикова компетентност; математическа компетентност и компетентност в областта на точните науки, технологиите и инженерството; цифрова компетентност; личностна компетентност; гражданска компетентност; предприемаческа компетентност и компетентност на културна осведоменост и изява.

По-важните ключови компетентности, които придобиват завършилите специалност „Бизнес икономика“ са:

  1. Предприемаческа компетентност – развиване на способност за действие в съответствие с пазарните възможности и предизвикателства, умения за осведоменост за социално-икономически тенденции и генериране на идеи за планиране и управление на предприемачески проекти, включително за оценка на силни и слаби страни, риск мениджмънт, инвестиции, управление на ресурси и средства; за анализ на ключови икономически показатели и диагностика в стопанската организация, различните сектори и подсектори на националното стопанство; за избор на форми на организация на бизнеса и варианти за финансиране, управление на човешките ресурси, за делови умения и критично мислене, разработване на алтернативи и вземане на информирани решения, инициативност, отчетност, комуникация и договаряне; формиране на умения за управление на разходите, времето, качеството и риска за осъществяване на инвестиционните проекти; развитие на способности за самостоятелна и екипна работа; решаване на бизнес проблеми; за ефективна комуникация и използване съвременните цифрови технологии; способност и готовност за непрекъснато развитие, усъвършенстване и прилагане на етични подходи и социална отговорност на бизнеса.
  2. Личностна компетентност – способност на личността да разсъждава за собствената си същност и поведение; да управлява ефективно времето и информацията; да работи в конструктивен диалог с други; да управлява собственото си обучение и кариера; да запазва физическа и психическа устойчивост; да развие умения за управление на конфликти.
  3. Математическа компетентност – способност за развиване и прилагане на математическо мислене и поглед с цел решаване на различни проблеми в контекста на реализирането на бизнес целите и осъществяването на пазарните, икономическите, организационните и/или правните процеси на основата на решаване на задачи, формулиране и вземане на решения, и анализ на резултатите от тях; развиване на способност за прилагане на математически начини на мислене и представяне (формули, модели, концепции, графики и диаграми) на подходяща информация, включително статистически данни с цел идентифициране, анализиране, оценяване на явления и решаване на различни проблеми в сферата на отделния бизнес; способност за развиване и прилагане на математическо, аналитично мислене с цел решаване на различни проблеми в процеса на оценяването на отделните видове бизнеси, чрез решаване на задачи, формулиране на решения и анализ на резултатите от тях; развиване на способност за прилагане на математическо и аналитично мислене с цел идентифициране и оценяване степента на риска, вземане на решения и анализ на резултатите от тях при управление на пазарни, операционни и проектни рискове.
Специалност
Начална година
2025
Изучавани дисциплини Семестър Кредити Форма на контрол Студентска заетост
общо извънаудиторна аудиторна Компетентности2
Фундаментални
Информатика 1 9 Изпит 270 195 75
Микроикономика 1 9 Изпит 270 195 75
Физическо възпитание 1 1 Текуща оценка 30 0 30
Приложна математика 1 9 Изпит 270 195 75
Избираеми дисциплини (1)
1 3 Текуща оценка 90 60 30
Мениджмънт 2 8 Изпит 240 165 75
Макроикономика 2 8 Изпит 240 165 75
Физическо възпитание 2 1 Текуща оценка 30 0 30
Основи на правото 2 8 Изпит 240 165 75
Избираеми дисциплини (1)
2 3 Текуща оценка 90 60 30
Основи на счетоводството 3 9 Изпит 270 195 75
Въведение във финансите 3 9 Изпит 270 195 75
Физическо възпитание 3 1 Текуща оценка 30 0 30
Маркетинг 3 8 Изпит 240 165 75
Физическо възпитание 4 1 Текуща оценка 30 0 30
Основи на статистиката 4 9 Изпит 270 195 75
Общо за Фундаментални 96 2880 1950 930
Специални
Академични изследвания 2 3 Текуща оценка 90 60 30
Предприемачество и инвестиционни обекти 4 9 Изпит 270 195 75
Електронен бизнес 4 6 Изпит 180 120 60
Избираеми дисциплини (1)
4 6 Изпит 180 120 60
Операционен мениджмънт 5 8 Изпит 240 165 75
Цени и ценообразуване 5 8 Изпит 240 165 75
Избираеми дисциплини (1)
5 8 Изпит 240 180 60
Управление на човешките ресурси 6 7 Изпит 210 135 75
Финансиране на бизнеса 6 7 Изпит 210 135 75
Избираеми дисциплини (1)
6 6 Изпит 180 120 60
Бизнес диагностика 7 8 Изпит 240 180 60
Логистика и управление на веригата на доставките 7 8 Изпит 240 165 75
Организация на бизнес консултантската дейност 7 8 Изпит 240 180 60
Избираеми дисциплини (1)
7 6 Изпит 180 120 60
Спецсеминар 8 5 Изпит 150 90 60
Бизнес оценяване 8 5 Изпит 150 75 75
Управление на продажбите 8 5 Изпит 150 90 60
Митнически процес и надзор 8 5 Изпит 150 90 60
Общо за Специални 118 3540 2385 1155
Университетски специални
Избираеми дисциплини (1)
3 4 Изпит 120 60 60
Избираеми дисциплини (1)
5 6 Изпит 180 120 60
Избираеми дисциплини (1)
6 5 Изпит 150 90 60
Общо за Университетски специални 15 450 270 180
Практическо обучение
Практическо обучение 6 8 Изпит 240 240 0
Общо за Практическо обучение 8 240 240 0
Дипломиране
Избираеми дисциплини (1)
8 10 Изпит 300 300 0
Общо за Дипломиране 10 300 300 0
Общо за целия курс на обучение 247 7410 5145 2265


Факултативни дисциплини Семестър Кредити Студентска заетост
общо извънаудиторна аудиторна Компетентности2
3, 3, 4, 4, 4, 5, 5, 5, 6, 6, 7, 7 3, 3, 3, 3, 3, 3, 3, 1, 1, 3, 1, 3 900 495 405
1 Дисциплината се изучава само от чуждестранни студенти
2 Компетентности: 1 - Езикова грамотност, 2 - Многоезикова, 3 - Математическа компетентност и точни науки, 4 - Цифрова, 5 - Личностна, 6 - Гражданска, 7 - Предприемаческа, 8 - Културна осведоменост и изява