ОКС: Магистър
Форма на обучение: Дистанционно обучение, Редовно обучение, Редовно обучение (Ян.прием), Дистанционно обучение (Ян.прием)
Брой семестри: 2
Професионална квалификация: Икономика
Професионално направление: Икономика
Начална година: 2024
Завършилите специалност „Логистичен мениджмънт“ получават необходимите теоретични знания, за да могат ефективно да управляват реални процеси в компаниите, националното стопанство и в международен план, свързани с движението и трансформирането на материалните и съпътстващите ги информационни, финансови и др. потоци – входящи при снабдяването, вътрешни при трансформирането им в продукти и услуги при производството/операциите и изходящи при дистрибуцията в тяхното единство като логистичен процес.
Обучаваните придобиват практически умения да управляват процесите във веригите на доставка от източника на материалните потоци до крайния потребител, отчитайки въздействието на логистичните дейности върху околната среда; да интегрират всички операции с материалните и съпътстващите ги потоци във и извън границите на логистичната система; да организират разработването и прилагането на системата на логистичния контролинг в организациите и да управляват логистичната система чрез използване на контролинговата концепция; да регулират двупосочната връзка на логистиката с корпоративната стратегия като източник на конкурентно предимство, както и взаимодействието на логистиката с другите функционални области.
Завършилите специалност „Логистичен мениджмънт” могат да се реализират на различни равнища на управление в организации от всички сектори на икономиката – производствени предприятия, търговски компании, експортно-импортни, транспортни, спедиторски, складови и консултантски фирми, както и в организации от сектора на услугите (в това число в организации с идеална цел и военното дело). Специалистите по логистика осъществяват интегрираното управление на дейностите в областта на снабдяването, дистрибуцията, обслужването на клиентите, спедицията, транспортната дейност, фирменото и публичното складово стопанство и др. Освен това те са подготвени да продължат обучението си и да придобият образователната и научна степен “доктор” и да се реализират в сферата на науката, както и да работят като преподаватели по специалните икономически дисциплини във висшите и средни училища.
Специалност „Логистичен мениджмънт“
Професионално направление 3.8 „Икономика“
Професионална квалификация „Икономика“
Образователно-квалификационна степен „магистър”
Срок на обучение: за редовна и дистанционна форма на обучение
I. Основно предназначение на квалификационната характеристика
II. Професионални знания и умения
Основната цел на обучението в специалност „Логистичен мениджмънт“ е подготовката и възпитанието на висококвалифицирани специалисти в областта на логистиката, умеещи ефективно да управляват реални бизнес процеси в компаниите и националното стопанство, свързани с движението на материалните, информационните и финансовите потоци. Акцент е поставен и върху процесите, протичащи във веригите на доставка – от източника на суровини до крайния потребител, отчитайки въздействието на логистичните дейности върху околната среда. Затова те притежават:
Специфичните знания, умения и компетентности, които трябва да осигури обучението по специалност „Логистичен мениджмънт“, се групират в следните насоки:
1. Идентификация, диагностика и оптимизиране на логистичните процеси и структури в организацията като основа на ефективната стопанска дейност във всички сектори на икономиката с цел:
2. Проектиране, установяване и ефективно управление на развитието и усъвършенстването на логистиката, на логистичните процеси и структури в компаниите, националното стопанство и в международен план чрез:
III. Обучение по специалност „Логистичен мениджмънт“
Обучението на икономистите от специалност „Логистичен мениджмънт“ в ОКС „магистър“ е предназначено за завършилите висше образование и придобили ОКС „бакалавър“ в страната или в чужбина. То се осъществява в редовна и дистанционна форма въз основа на настоящата квалификационна характеристика, учебен план, учебни програми по конкретните дисциплини и ежегоден график на учебния процес. С учебния план на специалността се предвижда различна продължителност на обучението за завършилите бакалавърска степен в различните направления и области на висшето образование в съответствие с Националния класификатор на областите на висше образование и професионалните направления. Продължителността на обучението е:
Формирането на предвидените знания, умения и компетентности по специалността като цяло и за посочените групи се осигурява чрез изучаване на система от дисциплини, подходящо структурирани в учебния план по следния начин:
Първо, подготовката на бакалаврите, завършили същата специалност, се осъществява чрез система от 8 специализиращи дисциплини, от които една по избор: задължителни -Управление на логистични системи, Управление на взаимоотношенията с доставчици и клиенти, Контролинг в логистиката, Международна логистика, Управление на вериги на доставка, Устойчиво развитие и зелена логистика, Магистърски семинар; изборни – Търговска логистика и Е-логистика. С това се осигурява възможност студентите да придобият задълбочена теоретична и практическа подготовка, с която да надградят получената професионална подготовка в бакалавърската специалност и да повишат своята професионална квалификация в обла¬ст¬та на интегрираното управление на логистичните дейности и управление на процесите във веригите на доставка.
Второ, подготовката на бакалаврите, завършили специалности от СНУ, се допълва с още 2 специални дисциплини – Основи на логистиката и Информационна логистика, целящи изравняване на тяхната специална теоретична и практическа логистична подготовка с тази на завършилите същата специалност.
Трето, подготовката на бакалаврите, завършили специалности в ДНДО и СПН, освен от посочените две специални дисциплини, се допълва и от още 5 общоикономически фундаментални дисциплини, целящи изграждане и утвърждаване на завършена система от общоикономически и специални знания, умения и компетентности по специалността. Тези дисциплини са Икономикс, Количествени методи, Мениджмънт и маркетинг, Въведение във финансите, Теория на счетоводството.
За усвояване на знанията по посочените дисциплини се реализират ефективни форми на обучение като: практически занятия и изследвания, решаване на казуси и на реални ситуации по специални задания, разработване на тезиси, курсови работи и проекти и др. Студентите изучават реални логистични процеси в дейността на стопанските организации чрез извършване на конкретни проучвания и анализи в тях.
Обучението завършва с държавен изпит по специалността, като на студентите се предоставя възможност да избират между две форми: защита на магистърска теза (дипломна работа) или комплексен държавен изпит. Завършилите пълния курс на обучение получават ОКС „магистър” по професионално направление „Икономика” в съответствие с Националния класификатор на областите на висше образование и професионалните направления и в съответствие с Държавните изисквания за придобиване на висше образование в Р България.
IV. Възможности за реализация
Основната цел на обучението в специалност „Логистичен мениджмънт” е да подготви квалифицирани професионалисти с ОКС „магистър“ по професионално направление „Икономика“, които да могат:
1. Да работят на различни равнища на управление в организации от всички сектори на икономиката – производствени предприятия, търговски компании, експортно-импортни, транспортни, спедиторски, складови и консултантски фирми, както и в държавни и общински институции и организации от сектора на услугите (в това число в организации с идеална цел и военното дело).
2.Ефективно да управляват логистичните процеси в снабдяването на организациите, управлението на производствените и непроизводствените операции, дистрибуцията, обслужване на клиентите, спедицията, транспортната дейност, фирменото и публично складово стопанство, митническото обслужване, управлението на качеството, рециклирането на вторични материални ресурси.
3. Да управляват процесите във веригите на доставка, отчитайки въздействието на логистичните дейности върху околната среда, както и да интегрират всички операции с материалните и съпътстващите ги потоци във и извън границите на логистичната система.
4. Да разработват и реализират логистична стратегия на организациите, да регулират двупосочната връзка на логистиката с корпоративната стратегия като източник на конкурентно предимство, както и взаимодействието на логистиката с другите функционални области.
5. Да организират разработването и прилагането на системата на логистичния контролинг в организациите и да управляват логистичната система чрез използване на контролинговата концепция.
6. Ефективно да управляват поверените им ресурси на организациите-работодатели, да оползотворяват възможностите за бизнес развитие, както и да мислят креативно и да анализират логистичните и бизнес процесите.
7. Да продължат обучението си в образователната и научна степен „доктор” и да се реализират в сферата на науката, както и да работят като преподаватели по специалните икономически дисциплини във висшите и средни училища.
Специалистите, завършили специалност „Логистичен мениджмънт“, могат да се реализират и като функционални мениджъри в логистиката на публични и бизнес организации на различни позиции: мениджър по логистика; ръководител/мениджър отдел „Логистика“; мениджър снабдяване (закупуване); мениджър пласмент (продажби); мениджър складово стопанство; мениджър транспорт; ръководители в търговията на едро и дребно и др.
V. Компетентности, които ще бъдат придобити от студентите при обучение в специалност „Логистичен мениджмънт“
В съответствие с Препоръката на Съвета на Европейския съюз (ЕС) от 22 май 2018 г. за прилагане от държавите членки на политика, подкрепяща развитието на ключови компетентности за учене през целия живот; Националната квалификационна рамка на Р. България (НКРБ), в която са представени знания, умения и компетентности (в т.ч. лични и професионални), в ИУ-Варна се прилага компетентностен подход в обучението на студентите, насочен към формиране на необходимите общокултурни, професионални и личностни компетентности.
В съответствие с установените по Ниво 7 на НКР, съответно по Ниво 7 на ЕКР, успешно завършилите специалност „Логистичен мениджмънт“ студенти придобиват следните компетентности:
1. Самостоятелност и отговорност: умее да изгражда административно организационни структури и самостоятелно да управлява екипи за решаването на сложни проблеми в непредсказуема среда, с множество взаимодействащи фактори и вариативни възможности; демонстрира овладяност в оперативно взаимодействие при управлението на промяната в сложна заобикаляща среда; проявява творчество и новаторство при разработването на проекти; инициира процеси и организира дейности, изискващи висока степен на съгласуваност формулира политики и демонстрира лидерски качества за реализацията им.
2. Компетентности за учене: системно и задълбочено оценява познанията си и идентифицира потребности от нови знания; демонстрира висока степен на самостоятелност и лесно се ориентира в сложно учебно съдържание, прилагайки собствени подходи и методи към овладяването му; използва разнообразни методи и техники за усвояване на комплексно учебно съдържание; владее богат понятиен апарат и проявява способности за концептуално и абстрактно мислене.
3. Комуникативни и социални компетентности: умее да представя ясно и достъпно собствени схващания, формулировки на проблеми и възможни решения пред специализирана и неспециализира на аудитория, използвайки богат набор от техники и подходи; разработва и излага аргументирани схващания относно социални процеси и практики и обосновава предложения за тяхното усъвършенстване или промяна; пълноценно общува на някои от най-разпространените европейски езици.
4. Професионални компетентности: събира, обработва и интерпретира специализирана информация, необходима за решаването на сложни логистични проблеми; интегрира широк спектър от знания и източници на информация в нов и сравнително непознат контекст; прави обосновани преценки и намира решения в сложна среда на разнообразни взаимодействия; демонстрира способности за адекватно поведение и взаимодействие в професионална и/или специализирана среда; способен е да решава проблеми чрез интегриране на комплексни източници на знание, в условия на недостатъчна налична информация, в нова непозната среда; умее да инициира промени и да управлява процесите на развитие в сложни условия, ангажира се с важни научни, социални и нравствени проблеми, възникващи в процеса на работата или обучението.
В основата на приложението на компетентностния подход в ИУ-Варна е приоритетната ориентация на образованието към неговите резултати: формиране на потребността от страна на обучаваните студенти за непрекъснато развитие и придобиване на социални, културни и професионални компетентности, самоопределение, социализация, развитие на личността и самоусъвършенстване. При обучение в специалност „ Логистичен мениджмънт“ се предоставя възможност за балансирано развитие на всички ключови компетентности в съответствие с компетентностния модел, а именно: езикова грамотност; многоезикова компетентност; математическа компетентност и компетентност в областта на точните науки, технологиите и инженерството; цифрова компетентност; личностна и социална компетентност; гражданска компетентност; предприемаческа компетентност и компетентност на културна осведоменост и изява. По-важните ключови компетентности, които придобиват магистрите, завършили специалност „Логистичен мениджмънт“, са:
Изучавани дисциплини | Семестър | Кредити | Форма на контрол | Студентска заетост | ||
---|---|---|---|---|---|---|
общо | извънаудиторна | аудиторна | ||||
Специализиращи | ||||||
Управление на логистични системи | 9 | 8 | Изпит | 240 | 228 | 12 |
Управление на взаимоотношенията с доставчици и клиенти | 9 | 8 | Изпит | 240 | 228 | 12 |
Контролинг в логистиката | 9 | 6 | Изпит | 180 | 168 | 12 |
Международна логистика | 9 | 8 | Изпит | 240 | 225 | 15 |
Магистърски семинар | 10 | 8 | Изпит | 240 | 234 | 6 |
Устойчиво развитие и зелена логистика | 10 | 8 | Изпит | 240 | 228 | 12 |
Управление на вериги на доставка | 10 | 8 | Изпит | 240 | 225 | 15 |
Избираеми дисциплини (1)
|
10 | 6 | Изпит | 180 | 168 | 12 |
Общо за Специализиращи | 60 | 1800 | 1704 | 96 | ||
Дипломиране | ||||||
Избираеми дисциплини (1)
|
10 | 15 | Изпит | 450 | 450 | 0 |
Общо за Дипломиране | 15 | 450 | 450 | 0 | ||
Общо за целия курс на обучение | 75 | 2250 | 2154 | 96 | ||
Факултативни дисциплини | Семестър | Кредити | Студентска заетост | |||
общо | извънаудиторна | аудиторна | ||||
Чужд език-английски | 10 | 3 | 90 | 84 | 6 | |
Чужд език-немски | 10 | 3 | 90 | 84 | 6 | |
Чужд език-френски | 10 | 3 | 90 | 84 | 6 | |
Чужд език-руски | 10 | 3 | 90 | 84 | 6 |