Наименование на проекта: "Модернизация на висшето образование за постигане на интердисциплинарно и иновативно обучение в условията на цифрова трансформация"
Номер на проекта: BG05M2OP001-2.016-0002
Период на изпълнение: 30 месеца, 14.07.2021 г. - 31.12.2023 г.
Финансираща програма: Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж"
Обща стойност на проекта: 2 538 121.08 лв.
Европейско финансиране: 85 %, 2 157 402.92 лв.
Национално финансиране: 15 %, 380 718.16 лв.
Бенефициент: Икономически университет - Варна
Партньори:
1. Технически университет - Варна, гр. Варна
2. Висше военноморско училище "Никола Йонков Вапцаров", гр. Варна
3. Шуменски университет "Епископ Константин Преславски", гр. Шумен
Проект "Модернизация на висшето образование за постигане на интердисциплинарно и иновативно обучение в условията на цифрова трансформация" с акроним EDUTransform, включва интегрирани усилия на Икономически университет – Варна, Технически университет – Варна, Висше военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров“ и Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ да модернизират образователния продукт, който предлагат, чрез създаване на нови учебни програми (специалности), внедряване на дигитални и облачни технологии в учебния процес и повишаване на квалификацията на преподаватели, студенти, млади учени, докторанти, изследователи и др. в различни направления.
Проектът включва три основни групи дейности:
Група "Модернизация на учебната документация"
В рамките на изпълнението на тази група дейности ще бъдат разработени и въведени общо четири нови съвместни учебни програми (специалности) в ОКС Бакалавър и ОКС Магистър, всяка от които включва повече от едно професионално направление, разработване на дигитално образователно съдържание за всяка нова специалност и осъществяване на пилотни приеми на студенти в рамките на периода на изпълнение на проекта. Приемите по новите специалности са разпределени, а за част от новите специалности и заложени в повече от едно висше училище - партньор.
Група дейности "Професионално развитие на преподаватели"
В рамките на изпълнение на дейностите от тази група, едната възможност, която ще бъде представена на вниманието на допустимите представители на академичните състави на висшите училища - партньори, предвижда участия в интензивни и продължаващи обучения (с различна продължителност) за подобряване на езикови умения и дигитални компетентности, които ще бъдат удостоверени с документ за успешно приключило обучение по съответната тема.
Втората възможност в тази група дейности ще се осъществи с участието на общо тринадесет чуждестранни висши училища - асоциирани партньори от общо осем европейски държави, които ще участват като приемащи и изпращащи организации за провеждане на краткосрочни специализации на преподаватели от българските висши - училища партньори, изходящи мобилности за обучение, преподаване и научноизследователска дейност на постдокторанти, млади учени, изследователи и учени и входяща мобилност на преподаватели на чуждестранни преподаватели от висшите училища - асоциирани партньори, с цел преподаване.
Група дейности "Кариерно ориентиране на студенти и мобилност"
Тази група дейности предвижда провеждане на допълнителни обучения (т.нар. "студентски клубове") за развитие на предприемачески умения, презентационни умения и дигитална креативност, за студентите на висшите училища - партньори, които се обучават в заложените в проекта професионални направления за всяко висше училище - партньор.
Втората възможност, която проектът предвижда в полза на студентите от висшите - училища партньори, е богата колекция от обучения и семинари за развитие на знанията и компетентностите на студентите за реализиране и ориентиране на пазара на труда, избор на работно място, развитие на комплексни умения и умения за разработване на лични планове за реализация, изготвяне на документи за кандидатстване както и провеждане на интервю.
Третата възможност за студенти и докторанти на висшите училища - партньори е участието в изходящи мобилности с приемащи организации - чуждестранните висши училища - асоциирани партньори.
Последна актуализация: 21.09.2021 г.
Фокусът на проект "Модернизация на висшето образование за постигане на интердисциплинарно и иновативно обучение в условията на цифрова трансформация" е да развива предлаганите образователни продукти в контекста на бързо навлизащите цифрови технологии и да адаптира и интегрира натрупаните знания и умения към съвременните изисквания на пазара на труда.
Въз основа на това и съгласно заложената основна цел по процедура "BG05M2OP001-2.016 "Модернизация на висшите училища", ОБЩАТА ЦЕЛ на проекта е: Да се допринесе за синхронизиране на предоставяната образователна услуга с изискванията на пазара на труда чрез модернизация на учебните програми; постигане на интердисциплинарност в обучението; внедряване на добри практики от утвърдени европейски образователни институции и по-широко използване на иновационните образователни технологии, базирани на цифрова трансформация и високотехнологичен подход на усвояване на необходимите знания и умения.
Посочената обща цел на проектното предложение би могла да се декомпозира в следните специфични цели:
СПЕЦИФИЧНА ЦЕЛ 1. Да се проектират, разработят и въведат нови учебни планове и програми, които да осигурят интердисциплинарна подготовка на обучаващите се чрез интегриране на спецификите, характерни за професионални направления 3.8 Икономика, 4.6 Информатика и компютърни науки, 5.3 Комуникационна и компютърна техника; 5.1 Машинноинженерство и 5.13 Общо инженерство.
СПЕЦИФИЧНА ЦЕЛ 2. Да се проектират, разработят и въведат курсове с богато дигитално образователно съдържание, осигуряващи равен достъп до качествено обучение за всички заинтересовани лица, в т.ч. и за лица в неравностойно положение, водещо до по-висока ефективност приусвояване на учебния материал чрез цифровизация и дигитализация напроцесите.
СПЕЦИФИЧНА ЦЕЛ 3. Да се въведат електронни ресурси и облачни технологии в учебния процес, с помощта на които да се повиши ефективността и качеството на обучението и да се отговори на все по-нарастващите нужди на средата от цифрова трансформация на процесите.
СПЕЦИФИЧНА ЦЕЛ 4. Да се предоставят допълнителни образователни услуги на студентите, подпомагащи тяхното успешно реализиране напазара на труда, в т.ч. кариерни борси, обучения в сферата на предприемачеството и презентационните умения, както и да се формират различни клубове по интереси, които чрез активната си дейност да повишат конкурентоспособността на завършилите.
СПЕЦИФИЧНА ЦЕЛ 5. Да се развие капацитета и квалификацията на академичния състав и най-вече на младите преподаватели, докторанти, постдокторанти и изследователи чрез участия в различни форми на обучения, специализации и подпомагане внедряването на съвременни методи на преподаване, базирани на иновационни образователни технологии.
СПЕЦИФИЧНА ЦЕЛ 6. Да се разширят и утвърдят партньорските взаимоотношения между висшите училища - партньори по проекта, а така също и между тях и водещи европейски научни и образователни институции, което ще повиши още повече интернационализацията на образователния процес и ще помогне за трансфер на знания и технологии чрез методите на споделено преподаване.
Последна актуализация: 21.09.2021 г.
Професионални направления (ПН), с които всяко висше училище - партньор участва в проекта са:
ПН 3.8 Икономика:
Икономически университет - Варна
ПН 4.6 Информатика и компютърни науки:
Икономически университет - Варна
Шуменски университет "Епископ Константин Преславски"
ПН 5.1 Машинно инженерство
Технически университет - Варна
ПН 5.3 Комуникационна и компютърна техника
Висше военноморско училище "Никола Йонков Вапцаров"
Шуменски университет "Епископ Константин Преславски"
ПН 5.13 Общо инженерство
Шуменски университет "Епископ Константин Преславски"
Група дейности „Модернизация на учебната документация“
В рамките на изпълнението на тази група дейности ще бъдат разработени и въведени общо четири нови съвместни учебни програми (специалности) в ОКС „бакалавър“ и ОКС „магистър“, всяка от които включва повече от едно професионално направление, създаване на дигитално образователно съдържание за тях и осъществяване на пилотни приеми на студенти в периода за изпълнение на проекта. Приемите в новите специалности са разпределени във всеки университет – партньор, като част от тях са заложени в повече от един университет.
Дейност 4. Разработване и въвеждане на съвместна учебна програма с наименование "Съвременни системи в земеделието", ОКС „магистър“, редовна форма, 1,5-годишен курс на обучение, 3 семестъра;
Последна актуализация: 29.09.2021 г.
Дейност 9. "Обучения на преподаватели"
Като обучители ще бъдат привлечени, както хабилитирани и нехабилитирани лица, които са водещи и утвърдени имена в съответната научна област и са част от преподавателския състав на университетите - партньори, така и обучители, които се явяват външни за партньорите.
Видове обучения:
Дейност 10. Краткосрочни специализации на преподаватели в асоциираните партньори
Дейността предвижда осъществяване на краткосрочни специализации на преподавателите от университетите - партньори в чуждестранните асоциирани партньори по проекта.
Основната цел на краткосрочните специализации е преподаване, но наред с това се проявяват и множество други ефекти, които могат да бъдат обобщени в следните направления:
Видове краткосрочни специализации:
Дейност 11. Споделяне на преподаватели между проектните партньори Дейността е насочена към мултиплициране на резултатите от предходната дейност 10, изразяващи се в споделяне на преподаватели, успешно преминали през краткосрочна специализация (КС) в някои от асоциираните партньори по проекта. Целта е натрупаните по време на КС опит, умения, в т.ч. дигитални да бъдат използвани и в учебния процес в българските висши училища. Механизмът на споделяне ще се базира на професионалните направления, с които всеки от партньорите, в т.ч. и кандидата участва в проекта:
|
Тази група дейности предвижда провеждане на допълнителни обучения (т.нар. “студентски клубове”) за развитие на предприемачески умения, презентационни умения и дигитална креативност за студентите, които се обучават в заложените в проекта професионални направления за всяко висше училище – партньор. Втората възможност, която проектът предвижда в полза на студентите от висшите – училища партньори, е богат
набор от обучения и семинари за развитие на знанията и компетентностите им за реализиране и ориентиране на пазара на труда, избор на работно място, развитие на комплексни умения и такива за разработване на лични планове за реализация, изготвяне на документи за кандидатстване, провеждане на интервю. Третата възможност за студенти и докторанти от висшите училища – партньори е участието в изходящи
мобилности при чуждестранните висши училища – асоциирани партньори като приемащи организации.
Дейност 12. Студентски клубове за развитие на предприемаческите умения, презентационни умения и дигитална креативност
Дейността е насочена към провеждане на допълнителни обучения на студентите от включените в проекта професионални направления (ПН). Предвижда се дейността да бъде осъществена на ниво висше училище, като всички проектни партньори ще участват в нейното изпълнение. В рамките на дейността ще бъдат проведени допълнителни обучения на студенти с продължителност от 40 часа за развитие на техните предприемачески умения, презентационни умения и дигитална креативност.
За да се постигне максимален ефект и лично отношение към обучаваните студенти, обученията се предвижда да се провеждат в групи от 14 участници. Групите ще се сформират само от студенти на съответното висшето училище, като обученията на студентите ще се провеждат на територията на висшето училище, в което се обучават, като се използва неговата материално-техническа база.
Дейност 13. Дейности за развитие на меки умения, за разработване на лични професионални планове за реализация, за придобиване на граждански и обществени компетентности, за търсене на работа, организиране на презентационни събития, състезания, интервюта, дискусии и др. за осъществяване на връзка между студенти и работодатели.
Дейността има за цел развитие на знанията и компетентностите на студентите за реализиране и ориентиране на пазара на труда, избор на работно място, развитие на комплексни умения, умения, за разработване на лични професионални планове за реализация, изготвяне на документи за кандидатстване, както и провеждане на интервю.
Предвид местоположението на проектните партньори, а именно - 3 висши училища са на територията на гр. Варна и едно на територията на гр. Шумен, се предвижда събитията, които ще бъдат в ИУ – Варна да обхванат студенти и на трите варненски висши училища, в т.ч. ИУ – Варна, ТУ– Варна, ВВМУ.
Видове семинари и обучения:
Дейност 14. Изходяща мобилност за обучение на студенти и докторанти
Дейността предвижда общо 20 изходящи мобилност за обучение на студенти и докторанти като може да се отнася до всяка тематична област/академична дисциплина от учебната програма на студента/докторанта, като периодът на обучение в чужбина е част от учебната програма за придобиване на съответната образователна степен (ОКС бакалавър, ОКС магистър или ОКС доктор).
Изходящата мобилност за обучение на студенти и докторанти по настоящата дейност ще бъде пряко свързана с тяхното обучение и ще се осъществява от чуждестранен асоцииран партньор, който е удостоен с харта за висше образование „Еразъм“.
Право да участват в изходяща мобилност за обучение ще имат студентите и докторантите, които се обучават в специалности или докторски програми по професионалните направления, включени в проекта, а именно:
Всички планирани изходящи мобилности по тази дейност ще бъдат с продължителност от по 3 месеца, като кредитите, придобити в резултат на проведената мобилност за обучение, ще бъдат признавани от кандидата (ИУ – Варна) или от ВУ-партньори, където се обучава съответния студент или докторант.
Дейност 15. Изходяща мобилност за обучение, преподаване и научноизследователска дейност на постдокторанти, специализанти, млади учени, изследователи и учени
В рамките на Дейност 15 се предвижда осъществяване на общо 13 мобилности на постдокторанти, млади учени, изследователи и учени от кандидата (ИУ - Варна) и ВУ – партньори в чуждестранните висши училища - асоциирани партньори по проекта.
Мобилностите могат да бъдат в четири направления (дейности):
Право да участват в изходяща мобилност за обучение, преподаване и научноизследователска дейност ще имат постдокторанти, млади учени, изследователи и учени, които работят в професионалните направления, включени в проекта, а именно за:
Всички планирани изходящи мобилности по тази дейност ще бъдат с продължителност от по 3 месеца.
Дейност 16. Входяща мобилност на чуждестранни преподаватели с цел преподаване
Дейност 16 предвижда осъществяването на входящи мобилности на преподаватели от асоциираните партньори по проекта към кандидата (ИУ - Варна) и ВУ-партньори (ТУ – Варна и Шуменски университет), т.е. ще даде възможност на представители на целевите групи да преподават в България.
Входящите мобилности са с цел преподаване като преподаването може да се отнася до всяка тематична област / академична дисциплина.
Видове входящи мобилности:
Входящите мобилности се планира да бъдат реализирани в координиращата институция и партниращите университети, както следва:
14.04.2022, "Data Science" – нова бакалавърска програма в Икономически университет – Варна, официален канал на ИУ – Варна в YouTube.
08.04.2022, Икономически университет – Варна участва в кариерни изложения.
07.02.2022, Нова бакалавърска специалност "Data Science" с прием за учебната 2022/23 година в Икономически университет – Варна.
14.10.2021, Морско училище е партньор в проект за модернизация на висшето образование, https://www.pan.bg.
12.10.2021, Икономически университет - Варна работи по проект за модернизация на висшето образование, https://bnr.bg/varna.
12.10.2021, Проектът „Модернизация на висшето образование за постигане на интердисциплинарно и иновативно обучение в условията на цифрова трансформация“ беше представен на среща с медиите, сайт на НБУ.
11.10.2021, Икономически университет – Варна е бенефициент на проект за модернизация на висшето образование, по който ще се въведат нови съвместни учебни програми, http://www.bta.bg.
11.10.2021, Четири университета създават нови специалности по европроект, https://trud.bg.
11.10.2021, Проектът „Модернизация на висшето образование за постигане на интердисциплинарно и иновативно обучение в условията на цифрова трансформация“ беше представен на среща с медиите, https://www.moreto.net.
11.10.2021, В ИУ - Варна представиха проект за модернизация на висшето образование, https://brat-bg.com.
11.10.2021, В ИУ – Варна представиха проект за модернизация на висшето образование, https://varnanovini.bg/.
11.10.2021, ИУ – Варна и още 3 вуза инвестират над 2,5 млн. лв. в нови учебни програми и дигитализация на образованието, https://varnanovini.bg/.
11.10.2021, Стартира проект за модернизация на висшето образование, сайт на ВВМУ.
11.10.2021, В ИУ-Варна представиха проект за модернизация на висшето образование, https://www.varna24.bg.
11.10.2021, Встъпителна пресконференция за проект № BG05M2OP001-2.016-0002 EDUTransform, YouTube канал на ИУ - Варна.
11.10.2021, Проектът "Модернизация на висшето образование за постигане на интердисциплинарно и иновативно обучение в условията на цифрова трансформация" беше представен на среща с медиите, сайт на ИУ-Варна.
08.10.2021, ОИЦ-ВАРНА ЩЕ СЕ ВКЛЮЧИ В ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ ПО ПРОЕКТ ПО ОПНОИР, Официален сайт на Община Варна.
08.10.2021, Встъпителна пресконференция за проект № BG05M2OP001-2.016-0002 “Модернизация на висшето образование за постигане на интердисциплинарно и иновативно обучение в условията на цифрова трансформация”, сайт на Шуменски университет.
07.10.2021, Встъпителна пресконференция за проект № BG05M2OP001-2.016-0002 "Модернизация на висшето образование за постигане на интердисциплинарно и иновативно обучение в условията на цифрова трансформация", сайт на ИУ - Варна.
229 Б
Отдел "Международно сътрудничество"