Икономически университет – Варна

Корпоративен бизнес и управление

ОКС: Магистър

Форма на обучение: Дистанционно обучение

Брой семестри: 2

Професионална квалификация: Икономика

Професионално направление: Икономика

Начална година: 2022

Акцентира се върху придобиване на задълбочени знания и умения в областта на: корпоративното управление, стратегическото управление на корпорациите и на техните подразделения, тактическото и оперативното управление на корпорациите и на техните подразделения. По време на обучението се създават  умения, навици и нагласи за изследователска, управленска и консултантска кариера, за работа в екип, за поемане на отговорност и вземане на оптимални решения.

Учебното съдържание на магистърската програма „Корпоративен бизнес и управление“ е ориентирано към подготовката на специалисти с висша квалификация, способни ефективно да работят във всички основни отдели и служби на големите  корпорации и техните подразделения, да организират и администрират дейностите по всички основни бизнес функции, да вземат икономически обосновани управленски решения и да осигуряват необходимите условия за  развитие и просперитет на корпорациите и техните подразделения (предприятия, заводи, звена на научно-изследователската и развойна дейност и др.).

Те могат да се реализират като аналитични и приложни специалисти и мениджъри  на всички нива на управление на корпорациите и на техните подразделения, в банки, в институции на държавното и общинско управление, данъчната администрация и социалното осигуряване, в национални и международни консултантски фирми, клъстери и други форми на стратегически съюзи и алианси.

Обучението по специалност "КБУ" се осъществява с партньорството на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Специалност „Корпоративен бизнес и управление“
Професионално направление  3.8 „Икономика“
Професионална квалификация „Икономика“
Образователно-квалификационна степен „магистър”


Срок на обучение:

  • 1 година за бакалаври, завършили същата специалност (СС), както и завършили други специалности, но в направление „Стопански науки и управление“ (СНУ), редовно и дистанционно обучение;
  • 1,5 години за бакалаври, завършили специалности в други направления и други области на висшето образование (ДНДО), както и придобилите степен „професионален бакалавър“, обучаващи се в същото професионално направление (СПН), редовно и дистанционно обучение.

I. Основно предназначение на квалификационната характеристика

  • Да характеризира особеностите, съдържанието и структурата на учебния план на специалност „Корпоративен бизнес и управление“, както и на включените в него учебни дисциплини и тяхното предназначение.
  • Да дефинира професионалните знания, умения и компетентности на специалиста по „Корпоративен бизнес и управление“ с образователно-квалификационна степен (ОКС) „магистър“, в съответствие с установените по Ниво 7 на Националната квалификационна рамка (НКР), съответно по Ниво 7 на Европейската квалификационна рамка (ЕКР) – Втори цикъл на квалификационната рамка на Европейското пространство за висше образование (КРЕПВО).
  • Да служи като база за разработване и усъвършенстване на учебната документация (учебен план и учебни програми), както и на учебното съдържание при обучение на студентите от специалност „Корпоративен бизнес и управление“.
  • Да осигури необходимата научна, теоретична и практическа основа на обучението в специалността с широко и ефективно използване на съвременни методи и средства.
  • Да даде реална представа на обучаваните за възможностите на бъдещата им професионална реализация и за конкретните длъжности, които могат да заемат след завършването им.

II. Професионални знания и умения
Основната цел на обучението в специалност „Корпоративен бизнес и управление“ е подготовката и възпитанието на висококвалифицирани специалисти в областта на корпоративното управление, умеещи  ефективно да управляват реални бизнес процеси в български и международни корпорации. Акцент е поставен върху процесите, свързани с управлението и развитието на ресурсите на корпорациите с цел постигане на целите на заинтересованите страни. Обучението в специалност „Корпоративен бизнес и управление“ предлага:

  • широк спектър от теоретични и практически знания, основната част от които са специализирани в областта на корпоративното управление, надграждащи достигнатото в бакалавърската степен на обучение;  
  • познаване, разбиране и изразяване на принципите на доброто корпоративно управление и корпоративната социална отговорност;
  • овладяване на съвременни и високоспециализирани практически и теоретични знания, формиращи основата за проявата на оригиналност в разработването и прилагането на нови идеи и решения;
  • знания по корпоративно управление във всичките му проявления и нива в организациите;
  • богат набор от практически и познавателни умения и подходи, необходими за разбирането на абстрактни проблеми и разработването на творчески решения;
  • възможност за диагностициране на проблемите и тяхното решаване, на базата на съвременни изследвания чрез интегриране на знания от нови или интердисциплинарни области;
  • формулиране на адекватни преценки в ситуации, характеризиращи се с непълна или ограничена информация и непредсказуемост;
  • възможност за развиване на нови и разнообразни умения в отговор на новопоявили се знания и практики;
  • намиране на аргументи при решаване на проблеми с интердисциплинарен характер;
  • инициативност в работата и ученето в сложна и непредвидима среда, изискващи решаване на проблеми с множество взаимодействащи си фактори. Конкретното описание на професиите (трудовите дейности), в които те се реализират, е посочено в раздел IV на настоящата характеристика.

Специфичните знания, умения и компетентности, които трябва да осигури обучението по специалност „Корпоративен бизнес и управление“, се групират в следните насоки:
1. Идентификация, диагностика и оптимизиране на процесите и структурите в организацията като основа на ефективната стопанска дейност във всички сектори на  икономиката с цел:

  • анализ и оценка на тенденциите и възможностите за ефективно развитие и усъвършенстване на дейностите и процесите свързани с управлението на национални и международни корпорации;
  • идентификация, оценка и оптимизиране на обхвата, състава и структурата на конкурентоспособността на корпорациите;
  • идентификация, оценка и оптимизиране на обхвата, състава на разходите, приходите и финансовия резултат на корпорациите;
  • установяване и оценка на въздействието на недопустими отклонения от зададените стандарти в доброто корпоративно управление;
  • разкриване, оценка и активизиране на факторите за повишаване ефективността на дейностите на бизнеса на организацията.

2. Проектиране, установяване и ефективно управление на развитието и усъвършенстването на процеси и структури в компаниите, националното стопанство и в международен план чрез:

  • разработване, оценяване, избор и реализация на адекватна корпоративна стратегия на корпорацията;
  • проектиране, установяване, развитие и ефективно управление на контролинговата дейност в корпорацията;
  • проектиране, установяване, развитие и ефективно управление на операционни стратегии на корпорациите;
  • планиране, развитие и ефективно управление на човешките ресурси в корпорациите;
  • планиране, реализация и контрол на инвестициите в корпорациите;
  • разработване, внедряване и оперативно функциониране на логистични функции в предприятието;
  • разработване и управление на проекти в корпорацията;
  • ефективно управление на маркетинговите стратегии и комуникации в корпорациите;
  • управление на процесите по корпоративно и функционално преструктуриране.

III. Обучение по специалност „Корпоративен бизнес и управление“
Обучението на икономистите от специалност „Корпоративен бизнес и управление“ в ОКС „магистър“ е предназначено за завършилите висше образование и придобили ОКС „бакалавър“ в страната или в чужбина. То се осъществява в редовна и дистанционна форма въз основа на настоящата квалификационна характеристика, учебен план, учебни програми по конкретните дисциплини и ежегоден график на учебния процес. С учебния план на специалността се предвижда различна продължителност на обучението за завършилите бакалавърска степен в различните направления и области на висшето образование в съответствие с Националния класификатор на областите на висше образование и професионалните направления. Продължителността на обучението е:

  • 1 година за бакалаври, завършили същата специалност (СС), както и завършили други специалности, но в направление „Стопански науки и управление“ (СНУ),
  • 1,5 години за бакалаври, завършили специалности в други направления и други области на висшето образование (ДНДО), както и придобилите степен „професионален бакалавър“, обучаващи се в същото професионално направление (СПН).

Формирането на предвидените знания, умения и компетентности по специалността като цяло и за посочените групи се осигурява чрез изучаване на система от дисциплини, подходящо структурирани в учебния план по следния начин:
Първо, подготовката на бакалаврите, завършили същата специалност, се осъществява чрез система от 8 специализиращи дисциплини, от които седем задължително изучавани – „Корпоративно управление“, „Управление на конкурентоспособността и растежа“, „Управление на човешките ресурси“, „Корпоративно инвестиране“, „Корпоративен контролинг“, „Логистика и управление на вериги на доставка“ и „Магистърски семинар“, както и една от изброените изборни дисциплини „Корпоративна култура“, „Корпоративни маркетингови стратегии“, „Корпоративно преструктуриране“. С това на студентите се осигурява възможност да придобият задълбочена теоретична и практическа подготовка, с която да надградят получената професионална подготовка в бакалавърската специалност и да повишат своята професионална квалификация в обла¬ст¬та на корпоративното управление.
Второ, подготовката на бакалаврите, завършили специалности от СНУ, се допълва с още 2 специални дисциплини – Бизнес планиране и диагностика на предприятието и Организация на производството и труда, целящи изравняване на тяхната специална теоретична и практическа подготовка с тази на завършилите СС.
Трето, подготовката на бакалаврите, завършили специалности в ДНДО и СПН, освен от посочените три специални дисциплини, се допълва и от още 5 общоикономически фундаментални дисциплини, целящи изграждане и утвърждаване на завършена система от общоикономически и специални знания, умения и компетенции по специалността. Тези дисциплини са Икономикс, Количествени методи, Мениджмънт и маркетинг, Въведение във финансите, Теория на счетоводството.
За тяхното усвояване се реализират ефективни форми на обучение като: практически занятия и изследвания, решаване на казуси и на реални ситуации по специални задания, разработване на курсови работи и проекти и др. Студентите изучават реални процеси от дейността на корпорациите чрез извършване на конкретни проучвания и анализи в тях.
Обучението завършва с държавен изпит по специалността, като на студентите се предоставя възможност да избират между две форми: защита на магистърска теза (дипломна работа) или комплексен държавен изпит. Завършилите пълния курс на обучение получават ОКС „магистър” по професионално направление „Икономика” в съответствие с Националния класификатор на областите на висше образование и професионалните направления и в съответствие с Държавните изисквания за придобиване на висше образование в Р България.

IV. Възможности за реализация
Учебното съдържание на магистърската програма „Корпоративен бизнес и управление“ е ориентира¬но към подготовката на специалисти с висша квалификация, способни ефективно да управляват и работят във всички основни отдели и служби на големите  корпорации и техните подразделения:

  • да организират и администрират дейностите по всички основни бизнес функции;
  • да вземат икономически обосновани управленски решения;
  • да осигуряват необходимите условия за развитие и проспе¬ри¬тет на корпора¬циите и техните подразделения (предприятия, заводи, звена на научно-изследователската и развойна дейност и др.).

Те могат да се реализират като:

  • аналитични и приложни специалисти;
  • мениджъри  на всички нива на управление на корпорациите и на техните подразделения;
  • специалисти във финансови институции – банки, застрахователни компании, фондови борси и др.;
  • в институции на държавното и общинско управление, данъчната администрация и социалното осигуряване;
  • в национални и международни консултантски фирми, клъстери и други форми на стратегически съюзи и алианси.
  • някои от студентите могат да продължат обучението си в образователната и научна степен  „доктор” и да се реализират в сферата на науката, както и да работят като преподаватели по специалните икономически дисциплини във висшите и средни училища.

V.    Компетентности, които ще бъдат придобити от студентите при обучение в специалност „Корпоративен бизнес и управление“
В съответствие с Препоръката на Съвета на Европейския съюз (ЕС) от 22 май 2018 г. за прилагане от държавите членки на политика, подкрепяща развитието на ключови компетентности за учене през целия живот; Националната квалификационна рамка на Р. България (НКРБ), в която са представени знания, умения и компетентности (в т.ч. лични и професионални), в ИУ-Варна се прилага компетентностен подход в обучението на студентите, насочен към формиране на необходимите общокултурни, професионални и личностни компетентности.
В основата на приложението на компетентностния подход в ИУ-Варна е приоритетната ориентация на образованието към неговите резултати: формиране на потребността от страна на обучаваните студенти за непрекъснато развитие и придобиване на социални, културни и професионални компетентности, самоопределение, социализация, развитие на личността и самоусъвършенстване.
При обучение в специалност „Корпоративен бизнес и управление“ се предоставя възможност за балансирано развитие на всички ключови компетентности в съответствие с компетентностния модел, а именно: езикова грамотност; многоезикова компетентност; математическа компетентност и компетентност в областта на точните науки, технологиите и инженерството; цифрова компетентност; личностна компетентност; гражданска компетентност; предприемаческа компетентност и компетентност на културна осведоменост и изява.
По-важните ключови компетентности, които придобиват магистрите завършили специалност „Корпоративен бизнес и управление“ са:
1. Предприемаческа компетентност (100%) – Планиране, управление на проекти, стратегическо мислене, оценка на силни и слаби страни, риск мениджмънт, инвестиции, управление на средства, решаване на проблеми, финансова грамотност, анализ на ключови икономически показатели, форми на организация на бизнеса, управление на ресурси и средства, варианти за финансиране, управление на човешките ресурси, делови умения, информирани решения, отговорност, отчетност, комуникация, договаряне, самостоятелна и екипна работа, мотивиране, социално предприемачество.
2. Цифрова компетентност (60%) – Способност за ползване на цифрово съдържание (създаване, филтриране, оценяване, споделяне); ефективно ползване на софтуер.
3. Личностна и социална компетентност (40%) – Способност за справяне в сложни ситуации и несигурна среда; придобиване на умения за учене; поддържане на оптимално физическо, емоционално състояние и психическо здраве; съпричастност и умения за управление на конфликти в подкрепящ и приобщаващ контекст; изразяване и разбиране на различни мнения и позиции; толерантност, доверие.  

Рекламна брушура за специалност „Корпоративен бизнес и управление“

Специалност
Начална година
2022
Изучавани дисциплини Семестър Кредити Форма на контрол Студентска заетост
общо извънаудиторна аудиторна
Специализиращи
Управление на конкурентоспособността и растежа 9 8 Изпит 240 228 12
Корпоративно управление 9 8 Изпит 240 225 15
Управление на човешките ресурси 9 8 Изпит 240 228 12
Корпоративно инвестиране 9 6 Изпит 180 168 12
Магистърски семинар 10 8 Текуща оценка 240 234 6
Корпоративен контролинг 10 8 Изпит 240 225 15
Корпоративна логистика 10 8 Изпит 240 228 12
Избираеми дисциплини (1) 10 6 Текуща оценка 180 168 12
Общо за Специализиращи 60 1800 1704 96
Дипломиране
Избираеми дисциплини (1)
  • Защита на дипломна работа
  • Комплексен държавен изпит по специалността
10 15 Изпит 450 450 0
Общо за Дипломиране 15 450 450 0
Общо за целия курс на обучение 75 2250 2154 96


Факултативни дисциплини Семестър Кредити Студентска заетост
общо извънаудиторна аудиторна
Чужд език-английски 10 3 90 84 6
Чужд език-немски 10 3 90 84 6
Чужд език-френски 10 3 90 84 6
Чужд език-руски 10 3 90 84 6
1 Дисциплината се изучава само от чуждестранни студенти