Обща информация
Университетската национална ученическа олимпиада по финанси се провежда в периода октомври - ноември. В нея могат да участват учениците в XI и XII клас от средните училища в страната.
Цели на събитието
1. Да се предостави възможност за изява в областта на финансите на учениците от средните училища в страната.
2. Да се създаде среда за развитие и задълбочаване на знанията, уменията и компетентностите в областта на финансите на българските ученици.
3. Да се насърчат способностите на учениците за оригинално и творческо мислене при решаване на финансови проблеми и казуси.
4. Да се задълбочи и развие сътрудничеството между средните училища и Икономически университет – Варна.
Правила за провеждане на олимпиадата през 2021 г.
Предвид епидемичната обстановка през тази година Олимпиадата ще се проведе изцяло дистанционно, като преминава през следните етапи:
• Заявка за участие
В срок до 22 ноември 2021 г. (включително) желаещите да участват трябва да се регистрират, попълвайки следния формуляр: : https://bit.ly/2WWbBrv.
• Онлайн тест
Тестът се решава индивидуално от всеки участник на 27 ноември 2021 г., като трябва да бъде стартиран между 10:30 ч. и 10:45 ч. Времето за решаване на теста е 90 минути. Той включва затворени тестови въпроси и казус на финансова тематика. По време на изпълнението на теста участниците задължително трябва да бъдат вписани във виртуална стая в Google meet и да са с включени камери. Линкове към теста и виртуалната стая се изпращат на електронната поща на всеки участник в срок до 25 ноември.
• Обявяване на резултатите
Резултатите и сертификатите за участие ще бъдат изпратени на електронната поща на всеки участник в срок до 30 ноември. Класирането ще бъде извършено на база получен брой точки.
Награди
Участниците, показали най-високи резултати, получават следните награди:
1. Учениците, заели първите 3 места в олимпиадата, се приемат за обучение в образователно-квалификационна степен „бакалавър“ (държавен прием, редовна форма на обучение в ИУ – Варна) в избрана от наградения участник специалност. Освен това те се освобождават от семестриални такси - заелият 1-во място се освобождава от семестриална такса за първата година на обучение, а заелите 2-ро и 3-то място се освобождават от семестриална такса за първи учебен семестър.
2. Всички останали ученици, получили поне 50 точки на олимпиадата, се награждават с признаване на резултатите от състезанието за оценка от кандидатстудентски изпит при държавен прием в редовна форма на обучение в образователно-квалификационна степен „бакалавър“ на ИУ-Варна. При участие в кандидатстудентски прием признаването на резултата за оценка се извършва, както следва:
- при резултат от 50 до 59 точки - оценка Много добър (5,00);
- при резултат от 60 до 69 точки - оценка Много добър (5,25);
- при резултат от 70 до 79 точки – оценка Отличен (5,50);
- при резултат от 80 до 89 точки - оценка Отличен (5,75);
- при резултат от 90 до 100 точки - оценка Отличен (6,00).
3. Участниците, класирани на първите 10 места, получават грамоти. Всички останали участници, получили резултат поне 50 точки, получават сертификат за участие.