Икономически университет – Варна

Корпоративен бизнес и управление

ОКС: Магистър

Форма на обучение:

Брой семестри: 3

Професионална квалификация: Икономика

Професионално направление: Икономика

Начална година: 2021

Акцентира се върху придобиване на задълбочени знания и умения в областта на: корпоративното управление, стратегическото управление на корпорациите и на техните подразделения, тактическото и оперативното управление на корпорациите и на техните подразделения. По време на обучението се създават  умения, навици и нагласи за изследователска, управленска и консултантска кариера, за работа в екип, за поемане на отговорност и вземане на оптимални решения.

Учебното съдържание на магистърската програма „Корпоративен бизнес и управление“ е ориентирано към подготовката на специалисти с висша квалификация, способни ефективно да работят във всички основни отдели и служби на големите  корпорации и техните подразделения, да организират и администрират дейностите по всички основни бизнес функции, да вземат икономически обосновани управленски решения и да осигуряват необходимите условия за  развитие и просперитет на корпорациите и техните подразделения (предприятия, заводи, звена на научно-изследователската и развойна дейност и др.).

Те могат да се реализират като аналитични и приложни специалисти и мениджъри  на всички нива на управление на корпорациите и на техните подразделения, в банки, в институции на държавното и общинско управление, данъчната администрация и социалното осигуряване, в национални и международни консултантски фирми, клъстери и други форми на стратегически съюзи и алианси.

Обучението по специалност "КБУ" се осъществява с партньорството на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Специалност „Корпоративен бизнес и управление“
Професионално направление  3.8 „Икономика“
Професионална квалификация „Икономика“
Образователно-квалификационна степен „магистър”


Срок на обучение:

  • 1 година за бакалаври, завършили същата специалност (СС), както и завършили други специалности, но в направление „Стопански науки и управление“ (СНУ), редовно и дистанционно обучение;
  • 1,5 години за бакалаври, завършили специалности в други направления и други области на висшето образование (ДНДО), както и придобилите степен „професионален бакалавър“, обучаващи се в същото професионално направление (СПН), редовно и дистанционно обучение.

I. Основно предназначение на квалификационната характеристика

  • Да характеризира особеностите, съдържанието и структурата на учебния план на специалност „Корпоративен бизнес и управление“, както и на включените в него учебни дисциплини и тяхното предназначение.
  • Да дефинира професионалните знания, умения и компетентности на специалиста по „Корпоративен бизнес и управление“ с образователно-квалификационна степен (ОКС) „магистър“, в съответствие с установените по Ниво 7 на Националната квалификационна рамка (НКР), съответно по Ниво 7 на Европейската квалификационна рамка (ЕКР) – Втори цикъл на квалификационната рамка на Европейското пространство за висше образование (КРЕПВО).
  • Да служи като база за разработване и усъвършенстване на учебната документация (учебен план и учебни програми), както и на учебното съдържание при обучение на студентите от специалност „Корпоративен бизнес и управление“.
  • Да осигури необходимата научна, теоретична и практическа основа на обучението в специалността с широко и ефективно използване на съвременни методи и средства.
  • Да даде реална представа на обучаваните за възможностите на бъдещата им професионална реализация и за конкретните длъжности, които могат да заемат след завършването им.

II. Професионални знания и умения
Основната цел на обучението в специалност „Корпоративен бизнес и управление“ е подготовката и възпитанието на висококвалифицирани специалисти в областта на корпоративното управление, умеещи  ефективно да управляват реални бизнес процеси в български и международни корпорации. Акцент е поставен върху процесите, свързани с управлението и развитието на ресурсите на корпорациите с цел постигане на целите на заинтересованите страни. Обучението в специалност „Корпоративен бизнес и управление“ предлага:

  • широк спектър от теоретични и практически знания, основната част от които са специализирани в областта на корпоративното управление, надграждащи достигнатото в бакалавърската степен на обучение;  
  • познаване, разбиране и изразяване на принципите на доброто корпоративно управление и корпоративната социална отговорност;
  • овладяване на съвременни и високоспециализирани практически и теоретични знания, формиращи основата за проявата на оригиналност в разработването и прилагането на нови идеи и решения;
  • знания по корпоративно управление във всичките му проявления и нива в организациите;
  • богат набор от практически и познавателни умения и подходи, необходими за разбирането на абстрактни проблеми и разработването на творчески решения;
  • възможност за диагностициране на проблемите и тяхното решаване, на базата на съвременни изследвания чрез интегриране на знания от нови или интердисциплинарни области;
  • формулиране на адекватни преценки в ситуации, характеризиращи се с непълна или ограничена информация и непредсказуемост;
  • възможност за развиване на нови и разнообразни умения в отговор на новопоявили се знания и практики;
  • намиране на аргументи при решаване на проблеми с интердисциплинарен характер;
  • инициативност в работата и ученето в сложна и непредвидима среда, изискващи решаване на проблеми с множество взаимодействащи си фактори. Конкретното описание на професиите (трудовите дейности), в които те се реализират, е посочено в раздел IV на настоящата характеристика.

Специфичните знания, умения и компетентности, които трябва да осигури обучението по специалност „Корпоративен бизнес и управление“, се групират в следните насоки:
1. Идентификация, диагностика и оптимизиране на процесите и структурите в организацията като основа на ефективната стопанска дейност във всички сектори на  икономиката с цел:

  • анализ и оценка на тенденциите и възможностите за ефективно развитие и усъвършенстване на дейностите и процесите свързани с управлението на национални и международни корпорации;
  • идентификация, оценка и оптимизиране на обхвата, състава и структурата на конкурентоспособността на корпорациите;
  • идентификация, оценка и оптимизиране на обхвата, състава на разходите, приходите и финансовия резултат на корпорациите;
  • установяване и оценка на въздействието на недопустими отклонения от зададените стандарти в доброто корпоративно управление;
  • разкриване, оценка и активизиране на факторите за повишаване ефективността на дейностите на бизнеса на организацията.

2. Проектиране, установяване и ефективно управление на развитието и усъвършенстването на процеси и структури в компаниите, националното стопанство и в международен план чрез:

  • разработване, оценяване, избор и реализация на адекватна корпоративна стратегия на корпорацията;
  • проектиране, установяване, развитие и ефективно управление на контролинговата дейност в корпорацията;
  • проектиране, установяване, развитие и ефективно управление на операционни стратегии на корпорациите;
  • планиране, развитие и ефективно управление на човешките ресурси в корпорациите;
  • планиране, реализация и контрол на инвестициите в корпорациите;
  • разработване, внедряване и оперативно функциониране на логистични функции в предприятието;
  • разработване и управление на проекти в корпорацията;
  • ефективно управление на маркетинговите стратегии и комуникации в корпорациите;
  • управление на процесите по корпоративно и функционално преструктуриране.

III. Обучение по специалност „Корпоративен бизнес и управление“
Обучението на икономистите от специалност „Корпоративен бизнес и управление“ в ОКС „магистър“ е предназначено за завършилите висше образование и придобили ОКС „бакалавър“ в страната или в чужбина. То се осъществява в редовна и дистанционна форма въз основа на настоящата квалификационна характеристика, учебен план, учебни програми по конкретните дисциплини и ежегоден график на учебния процес. С учебния план на специалността се предвижда различна продължителност на обучението за завършилите бакалавърска степен в различните направления и области на висшето образование в съответствие с Националния класификатор на областите на висше образование и професионалните направления. Продължителността на обучението е:

  • 1 година за бакалаври, завършили същата специалност (СС), както и завършили други специалности, но в направление „Стопански науки и управление“ (СНУ),
  • 1,5 години за бакалаври, завършили специалности в други направления и други области на висшето образование (ДНДО), както и придобилите степен „професионален бакалавър“, обучаващи се в същото професионално направление (СПН).

Формирането на предвидените знания, умения и компетентности по специалността като цяло и за посочените групи се осигурява чрез изучаване на система от дисциплини, подходящо структурирани в учебния план по следния начин:
Първо, подготовката на бакалаврите, завършили същата специалност, се осъществява чрез система от 8 специализиращи дисциплини, от които седем задължително изучавани – „Корпоративно управление“, „Управление на конкурентоспособността и растежа“, „Управление на човешките ресурси“, „Корпоративно инвестиране“, „Корпоративен контролинг“, „Логистика и управление на вериги на доставка“ и „Магистърски семинар“, както и една от изброените изборни дисциплини „Корпоративна култура“, „Корпоративни маркетингови стратегии“, „Корпоративно преструктуриране“. С това на студентите се осигурява възможност да придобият задълбочена теоретична и практическа подготовка, с която да надградят получената професионална подготовка в бакалавърската специалност и да повишат своята професионална квалификация в обла¬ст¬та на корпоративното управление.
Второ, подготовката на бакалаврите, завършили специалности от СНУ, се допълва с още 2 специални дисциплини – Бизнес планиране и диагностика на предприятието и Организация на производството и труда, целящи изравняване на тяхната специална теоретична и практическа подготовка с тази на завършилите СС.
Трето, подготовката на бакалаврите, завършили специалности в ДНДО и СПН, освен от посочените три специални дисциплини, се допълва и от още 5 общоикономически фундаментални дисциплини, целящи изграждане и утвърждаване на завършена система от общоикономически и специални знания, умения и компетенции по специалността. Тези дисциплини са Икономикс, Количествени методи, Мениджмънт и маркетинг, Въведение във финансите, Теория на счетоводството.
За тяхното усвояване се реализират ефективни форми на обучение като: практически занятия и изследвания, решаване на казуси и на реални ситуации по специални задания, разработване на курсови работи и проекти и др. Студентите изучават реални процеси от дейността на корпорациите чрез извършване на конкретни проучвания и анализи в тях.
Обучението завършва с държавен изпит по специалността, като на студентите се предоставя възможност да избират между две форми: защита на магистърска теза (дипломна работа) или комплексен държавен изпит. Завършилите пълния курс на обучение получават ОКС „магистър” по професионално направление „Икономика” в съответствие с Националния класификатор на областите на висше образование и професионалните направления и в съответствие с Държавните изисквания за придобиване на висше образование в Р България.

IV. Възможности за реализация
Учебното съдържание на магистърската програма „Корпоративен бизнес и управление“ е ориентира¬но към подготовката на специалисти с висша квалификация, способни ефективно да управляват и работят във всички основни отдели и служби на големите  корпорации и техните подразделения:

  • да организират и администрират дейностите по всички основни бизнес функции;
  • да вземат икономически обосновани управленски решения;
  • да осигуряват необходимите условия за развитие и проспе¬ри¬тет на корпора¬циите и техните подразделения (предприятия, заводи, звена на научно-изследователската и развойна дейност и др.).

Те могат да се реализират като:

  • аналитични и приложни специалисти;
  • мениджъри  на всички нива на управление на корпорациите и на техните подразделения;
  • специалисти във финансови институции – банки, застрахователни компании, фондови борси и др.;
  • в институции на държавното и общинско управление, данъчната администрация и социалното осигуряване;
  • в национални и международни консултантски фирми, клъстери и други форми на стратегически съюзи и алианси.
  • някои от студентите могат да продължат обучението си в образователната и научна степен  „доктор” и да се реализират в сферата на науката, както и да работят като преподаватели по специалните икономически дисциплини във висшите и средни училища.

V.    Компетентности, които ще бъдат придобити от студентите при обучение в специалност „Корпоративен бизнес и управление“
В съответствие с Препоръката на Съвета на Европейския съюз (ЕС) от 22 май 2018 г. за прилагане от държавите членки на политика, подкрепяща развитието на ключови компетентности за учене през целия живот; Националната квалификационна рамка на Р. България (НКРБ), в която са представени знания, умения и компетентности (в т.ч. лични и професионални), в ИУ-Варна се прилага компетентностен подход в обучението на студентите, насочен към формиране на необходимите общокултурни, професионални и личностни компетентности.
В основата на приложението на компетентностния подход в ИУ-Варна е приоритетната ориентация на образованието към неговите резултати: формиране на потребността от страна на обучаваните студенти за непрекъснато развитие и придобиване на социални, културни и професионални компетентности, самоопределение, социализация, развитие на личността и самоусъвършенстване.
При обучение в специалност „Корпоративен бизнес и управление“ се предоставя възможност за балансирано развитие на всички ключови компетентности в съответствие с компетентностния модел, а именно: езикова грамотност; многоезикова компетентност; математическа компетентност и компетентност в областта на точните науки, технологиите и инженерството; цифрова компетентност; личностна компетентност; гражданска компетентност; предприемаческа компетентност и компетентност на културна осведоменост и изява.
По-важните ключови компетентности, които придобиват магистрите завършили специалност „Корпоративен бизнес и управление“ са:
1. Предприемаческа компетентност (100%) – Планиране, управление на проекти, стратегическо мислене, оценка на силни и слаби страни, риск мениджмънт, инвестиции, управление на средства, решаване на проблеми, финансова грамотност, анализ на ключови икономически показатели, форми на организация на бизнеса, управление на ресурси и средства, варианти за финансиране, управление на човешките ресурси, делови умения, информирани решения, отговорност, отчетност, комуникация, договаряне, самостоятелна и екипна работа, мотивиране, социално предприемачество.
2. Цифрова компетентност (60%) – Способност за ползване на цифрово съдържание (създаване, филтриране, оценяване, споделяне); ефективно ползване на софтуер.
3. Личностна и социална компетентност (40%) – Способност за справяне в сложни ситуации и несигурна среда; придобиване на умения за учене; поддържане на оптимално физическо, емоционално състояние и психическо здраве; съпричастност и умения за управление на конфликти в подкрепящ и приобщаващ контекст; изразяване и разбиране на различни мнения и позиции; толерантност, доверие.  

Рекламна брушура за специалност „Корпоративен бизнес и управление“

Специалност
Начална година
2021
Изучавани дисциплини Семестър Кредити Форма на контрол Студентска заетост
общо извънаудиторна аудиторна
Фундаментални
Теория на счетоводството 10 12 Изпит 360 348 12
Въведение във финансите 10 12 Изпит 360 348 12
Мениджмънт и маркетинг 10 12 Изпит 360 348 12
Икономикс 10 12 Изпит 360 348 12
Количествени методи 10 12 Изпит 360 348 12
Общо за Фундаментални 60 1800 1740 60
Специални
Индустриална икономика 11 5 Изпит 150 138 12
Организация на производството и труда 11 5 Изпит 150 138 12
Планиране и анализ на предприятието 12 5 Изпит 150 138 12
Общо за Специални 15 450 414 36
Специализиращи
Управление на конкурентоспособността и растежа 11 8 Изпит 240 228 12
Корпоративно управление 11 8 Изпит 240 225 15
Управление на човешките ресурси 11 8 Изпит 240 228 12
Корпоративно инвестиране 11 6 Изпит 180 168 12
Магистърски семинар 12 8 Текуща оценка 240 234 6
Корпоративен контролинг 12 8 Изпит 240 225 15
Корпоративна логистика 12 8 Изпит 240 228 12
Избираеми дисциплини (1) 12 6 Текуща оценка 180 168 12
Общо за Специализиращи 60 1800 1704 96
Дипломиране
Избираеми дисциплини (1)
  • Защита на дипломна работа
  • Комплексен държавен изпит по специалността
12 15 Изпит 450 450 0
Общо за Дипломиране 15 450 450 0
Общо за целия курс на обучение 150 4500 4308 192


Факултативни дисциплини Семестър Кредити Студентска заетост
общо извънаудиторна аудиторна
Чужд език-английски 12 3 90 84 6
Чужд език-немски 12 3 90 84 6
Чужд език-френски 12 3 90 84 6
Чужд език-руски 12 3 90 84 6
Чужд език-португалски 12 3 90 84 6
1 Дисциплината се изучава само от чуждестранни студенти