ОСНОВНА ЦЕЛ на научноизследователския проект:
Изследване на теоретико-методологическите основи и разкриване на потенциала на модерното кооперативно дело в България за изграждане на нови и трансформиране на съществуващи модели на кооперативен бизнес, прилагащи иновативни решения в отговор на съвременните констелации и предизвикателства, и в съответствие с националните и европейски приоритети.
Интердисциплинарният и комплексен характер на кооперативното дело и неговото ядро кооперацията предполага основната цел да се декомпозира на следните ПОДЦЕЛИ:
1. Систематизиране на теоретико-методологическите основи и идентифициране на характеристиките, дизайна на основните елементи на кооперативното дело в историческите етапи от неговата поява, изграждане, съществуване и развитие;
2. Детерминиране и сравняване на специфичните особености на дизайна на основните елементи на модерното българско кооперативно дело и неговото ядро – кооперацията във всеки исторически етап от появата до настоящия момент;
3. Осветляване на спецификата на кооперативния маркетинг-мениджмънт, гавърнанс структура, мрежова структура и стратегически алианси.
4. Дефиниране на кооперативните модели за правене на бизнес в България, открояване потенциала им, като база за изработване и прилагане на иновативни решения в контекста на Програмата за устойчиво развитие на ООН до 2030 г., Стратегическата пътна карта „СООР 2030“ и всеобхватният подход на ЕС „Да изграждаме отново, но по-добре“.
5. Разработване и предлагане на препоръки към управленските органи на локално и национално ниво, така и на правителствен и неправителствен сектор в България, които да подпомогнат кооперативното дело и кооперациите за прилагане на иновативни решения в посока постигане на поставените цели в стратегическите документи.
Последна актуализация: 17.03.2023 г.
Планираните научни резултати ще надградят теорията и подпомогнат практиката на кооперацията в контекста на Целите за устойчивото развитие от Програмата на ООН, 2030; ще позволят да се разработят нови учебни програми.
Публикуваните научни статии в реферирани и индексирани списания, монографии са основа за ноу-хау трансфер, повишаване качество на научноизследователската дейност на екипите, ще допринесат за по-добра разпознаваемост на изследователите в международни бази данни; ще повишат имиджа на трите партниращи си университета.
Работни пакети:
Последна актуализация: 17.03.2023 г.
Ръководител на научния колектив за Базова организация: Проф. д-р Тодорка Атанасова.
Научен колектив за организация партньор
Ръководител на научния колектив за Организация партньор: Проф. д-р Иван Боевски.
Последна актуализация: 17.03.2023 г.