„Най-много трябва да разчитаме на гласа и експертизата на учените по отношение на процесите и икономическите перспективи пред страната ни от въвеждането на еврото.“ – заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при откриването на конференцията „Ние и еврото: научни факти срещу митове“. Форумът се проведе на 21.07.2025 г. в Икономически университет – Варна и беше организиран съвместно с УНСС. Събитието събра учени, експерти и представители на академичните среди от двата най-големи икономически университета, които представиха анализи, прогнози и перспективи от въвеждането на единната валута в България, а модератор беше ръководителят на катедра „Финанси“ в ИУ – Варна доц. д-р Стоян Киров.
„Благодаря, че организирахте тази конференция. Когато в дискусията се включите вие – от академичните среди, доверието ще бъде по-голямо“, обърна се министър Вълчев към представителите на двата университета. По думите му академизмът се отличава с висока степен на плурализъм и разглежда темата от всичките ѝ аспекти. Освен това учените се ползват с по-голямо доверие в обществото от управляващите, а никоя друга общност не е направила толкова задълбочени изследвания с научен инструментариум, колкото представителите на академичната среда.
„В случая не става дума само за научни аргументи, а и за това как да се справим с дефицитите на информационната среда, които улесняват спекулациите“, добави министърът и заяви: „Убедени сме, че след 1 януари 2026 г. голяма част от страховете ще бъдат разсеяни. България ще спечели дългосрочно от въвеждането на еврото“. Той посочи, че ако е имало някакви негативи от това, че нямаме самостоятелна парична политика с въвеждането на валутния борд, то ние вече сме ги изконсумирали. „Еврото само по себе си не може да реши всички проблеми. Но европейската интеграция води само до ползи“, коментира министър Вълчев. Той даде пример, че в края на миналия век доходите в България са били 28% от средните в ЕС. Днес те вече достигат 66% – това е резултат от европейската интеграция.
Ректорът на Икономически университет – Варна проф. д-р Евгени Станимиров посочи, че първият позитивен ефект от еврото е, че страната ни вече повиши кредитния си рейтинг. Според него трябва да говорим не само за еврото, а за „нас и еврото” – за това какво ще се случи с обществото и то с факти, така че да се води стойностна дискусия по темата без популизъм. Проф. Станимиров подчерта, че почти всички обществени дискусии за и против смяната на лева с общоевропейската валута представят тезите в една плоскост, без опит да се види цялата картина. През последните години у нас се случиха много неща, макар че имаме лошия навик да изтъкваме само негативните, коментира той и припомни повишаването както на доходите, така и на цените, като последните вече са близки, а някои и надминават тези в еврозоната. Загубата на конкурентоспособност поради тези причини е възможен сценарий, но подобно предположение не трябва да се възприема като чиста монета, защото повишаването на цените на свой ред може да стимулира активността на бизнеса и стремежа му към по-висока ефективност, посочи ректорът. Той подчерта, че в страната ни са проведени редица структурни реформи, които компенсират и дори надхвърлят ефектите от потенциалното намаляване на конкурентоспособността. „Дали влизането ни в еврозоната ще бъде с положителен знак, зависи от нас, както и от редица макроикономически и геополитически тенденции“, коментира проф. Станимиров.
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посочи, че сега е много добър момент за въвеждане на единната валута и коментира някои от разпространените митове свързани с единната валута.
Доц. д-р Янко Христозов от УНСС представи анализ на инфлационните процеси в страни от Еврозоната. Той показа, че инфлацията в страните от Източна Европа, които въведоха еврото през последните 15 години – като Словакия, Естония, Литва, Хърватия – е сходна, дори по-ниска от тази в България през същия период. Освен това, от създаването на единната валута инфлацията в Еврозоната е устойчиво по-ниска от тази в нашата страна.
Доц. д-р Калоян Колев от Икономическия университет – Варна, коментира част от митовете, свързани с еврото, а гл. ас. д-р Атанас Камеларов представи изследване за мястото и стабилността на еврото в глобалната икономика, банките и спестяванията.
Димитър Чобанов от УНСС представи изводи от докладите за конвергенцията на Европейската комисия и Европейската централна банка, а Велин Пеев, държавен експерт в дирекция „Европейски въпроси и политики” в Министерството на финансите, разясни как функционира Европейският механизъм за стабилност.
В конференцията се включиха още директорът на Регионалното управление на образованието във Варна д-р Ирена Радева, областният управител на Варненска област проф. д-р Андрияна Андреева, преподаватели, студенти, представители на академичните среди и бизнеса, както и ученици от Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ и от Професионалната гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи „Акад. Благовест Сендов" във Варна, които са направили свои разработки по темата за еврото.
21 юли 2025