ОКС: Магистър
Форма на обучение: Задочно обучение, Редовно обучение, Дистанционно обучение, Дистанционно обучение (Ян.прием), Редовно обучение (Ян.прием), Задочно обучение (Ян.прием)
Брой семестри: 2
Професионална квалификация: Икономика
Професионално направление: Икономика
Начална година: 2024
Обучението в специалност "Счетоводство и контрол" формира знания и умения за извършване на дейности по текущото счетоводно отчитане, съставяне и анализ на финансови отчети, анализ на риска, осъществяване на финансов контрол, в т.ч. и на одиторски контрол.
Завършилите специалност "Счетоводство и контрол" получават възможност за широка професионална реализация в страната и чужбина – в сферата на търговията, хотелиерството и туризма, строителството, транспорта, промишлеността, селското стопанство, бюджетната сфера, пенсионното дело, социалната сфера, финансово-контролната система, публичния сектор, финансово-кредитната сфера (банки, финансово-брокерски организации, застрахователни дружества и др.), в министерства, централни ведомства и др.
Специалност “Счетоводство и контрол“
Професионално направление 3.8. Икономика
Професионална квалификация „Икономика“
Образователно-квалификационна степен “магистър ”
Срок на обучение:
1 година (два семестъра) за студентите, завършили същата специалност (СС) за редовно, задочно и дистанционно обучение;
1,5 години (три семестъра) за студентите, завършили специалност, различна от същата, в професионални направления „Икономика”, „Администрация и управление” и „Туризъм”, за редовно, задочно и дистанционно обучение
I. Основно предназначение на квалификационната характеристика
Квалификационната характеристика определя професионалното предназначение на завършилите висше образование, с професионална квалификация „магистър по икономика” от специалност „Счетоводство и контрол” към професионално направление 3.8. „Икономика”, подготвяни в Икономически университет - Варна (редовно, задочно и дистанционно обучение), с образователно-квалификационна степен „магистър”, както и квалификационните изисквания към тяхната подготовка.
Квалификационната характеристика трябва да се има предвид при прогнозиране на потребността от кадри, а така също и при обосноваване на съдържанието и организацията на учебната работа в специалността и при професионалната реализация в практиката на завършилите специалността.
Квалификацията е предназначена за студенти бакалаври, завършили специалност „Счетоводство и контрол” в акредитирани ВУЗ.
Квалификационната характеристика изпълнява още следните конкретни функции:
- Да направи характеристика на учебния план и учебните дисциплини, както и да изясни тяхното предназначение;
- Да представи накратко очакваните професионални знания, умения и компетенции, които ще придобият студентите в ОКС „магистър“ по време на своето обучение в специалност „Счетоводство и контрол“;
- Да послужи като база за разработване и усъвършенстване на учебния план и учебното съдържание при обучение на студентите от специалността;
- Да ориентира обучаващите относно възможностите за професионално развитие и реализация, които могат да осъществят по време на следването и след завършването си;
- Квалификационната характеристика служи за прогнозиране на потребността от специалисти, а така също и при обосноваване на съдържанието и организацията на учебната работа в специалността и при професионалната реализация на специалистите в практиката.
Обучението по специалността се реализира чрез комплексна научна, теоретична и практическа основа с използване на съвременни методи и средства.
II. Професионални знания и умения
Mагистърската програма "Счетоводство и контрол" предоставя възможност на студентите да дообогатят придобитите в бакалавърските програми знания чрез изучаване на специализирани/специфични дисциплини.
Обучението в специалност "Счетоводство и контрол" формира знания и умения за извършване на дейности по:
- Международните стандарти за финансова отчетност;
- Международните одиторски стандарти;
- най-дискутираните области на данъчното законодателство и данъчния процес;
- специфичните отчетни проблеми в предприятия от различни отрасли на икономиката и с различна капиталова структура;
- специфични проблеми на счетоводната и одиторска етика.
По време на обучението се създават умения, навици и нагласи за изследователска, управленска и консултантска кариера, за работа в екип, за поемане на отговорност и вземане на оптимални решения.
Обучението в магистърската степен завършва с разработване и защита на магистърска дипломна работа или полагане на комплексен държавен изпит по специалността (по избор от обучаваните). Последните получават диплома за образователно-квалификационна степен "магистър", което им дава възможност за пряка реализация в практиката и за продължаване на обучението за придобиване на образователна и научна степен „доктор”.
По време на дипломантския семинар студентите извършват научно-изследователска работа, като разработват и защитават магистърска теза, която, при определени условия, може да прерасне в магистърска дипломна работа.
III. Обучение по специалност „Счетоводство и контрол“
Обучението на икономистите от специалност “Счетоводство и контрол” в образователно квалификационна степен “магистър” се осъществява в редовна, задочна и дистанционна форма на обучение.
Обучението за магистър в специалност „Счетоводство и контрол” се провежда по предварително разработена и утвърдена учебна документация, която включва:
- Квалификационна характеристика;
- Учебен план;
- Учебна програма за всяка дисциплина от учебния план;
- График на учебния процес.
Учебният план в магистърската степен по „Счетоводство и контрол” включва осем учебни дисциплини, от които 7 специализиращи (4 през първия семестър-„Счетоводство на отраслите”, „Корпоративно счетоводство”, „Магистърски семинар” и „Международни счетоводни стандарти/Международни стандарти за финансово отчитане”; 3 през втория семестър - „Независим финансов одит”, „Данъчно облагане” и „Професионална етика в счетоводство”) и 1 избираема дисциплина от блок избираеми дисциплини-„Данъчно-осигурителен процес”, „Регулиране и докладване на корпоративна устойчивост” и „Одит в публичния сектор”) Общата студентска заетост е 2250 часа, от които 510 часа аудиторна заетост, 1290 извънаудиторна заетост по специализиращите дисциплини и 450 часа за комплексен държавен изпит или защита на дипломна работа.
Учебният материал по специалните дисциплини е съобразен с изискванията за хармонизация на счетоводството по Международните стандарти за финансова отчетност, Международните одиторски стандарти и се усъвършенства непрекъснато. По всяка дисциплина се получават кредити, съобразно изискванията на Болонската конференция, което позволява на студентите да се обучават за известен период от време в чуждестранни висши училища, както и да се прехвърлят за обучение в чуждестранни магистърски програми. Общият брой кредити по учебния план за магистърска специалност „Счетоводство и контрол“ е 75, в т.ч. 15 кредита за комплексен държавен изпит или защита на дипломна работа.
IV. Възможности за реализация
Основната цел на обучението в специалност „Счетоводство и контрол” е да подготвя кадри с висше образование в областта на счетоводството, финансовия контрол, анализа на стопанската дейност и близките до тях интерпрофесионални направления, способни веднага след дипломирането си да се включат и реализират като ръководни кадри в стопанската практика на отделните предприятия и централни ведомства, както и във всички други сфери на обществения и икономически живот на страната.
Завършилите специалност „Счетоводство и контрол” получават възможност за широка професионална реализация в страната и чужбина, без оглед на отрасловата принадлежност на отделните предприятия, т.е. в промишлеността, транспорта, строителството, търговията, услугите, селското стопанство, бюджетната сфера, пенсионното дело, социалната сфера, публичната сфера, финансово-кредитната система (банки, финансово-брокерски предприятия, застрахователни дружества и др.), в министерства и централни ведомства.
Завършилите специалността могат да работят като финансови мениджъри, главни счетоводители, съставители на финансови отчети с право да подписват тези отчети, данъчни експерти, органи на вътрешния одит и Сметната палата, като ръководители и собственици на счетоводни предприятия, преподаватели по икономически дисциплини в средните и висши училища, могат да кандидатстват за дипломирани експерт-счетоводители, както и за докторанти във висшите училища и БАН.
Подготовката, която завършилите специалността получават в областта на хармонизацията на счетоводството със страните от Европейския съюз по Международните стандарти за финансова отчетност, позволява тяхната успешна реализация в чужбина, както и възможност да продължат образованието си в чуждестранни висши училища по престижни магистърски програми.
V. Компетентности, които ще бъдат придобити от студентите при обучение в специалност „Счетоводство и контрол“
В съответствие с Препоръката на Съвета на Европейския съюз (ЕС) от 22 май 2018 г. за прилагане от държавите членки на политика, подкрепяща развитието на ключови компетентности за учене през целия живот; Националната квалификационна рамка на Р. България (НКРБ), в която са представени знания, умения и компетентности (в т.ч. лични и професионални), в ИУ-Варна се прилага компетентностен подход в обучението на студентите, насочен към формиране на необходимите общокултурни, професионални и личностни компетентности.
В основата на приложението на компетентностния подход в ИУ-Варна е приоритетната ориентация на образованието към неговите резултати: формиране на потребността от страна на обучаваните студенти за непрекъснато развитие и придобиване на социални, културни и професионални компетентности, самоопределение, социализация, развитие на личността и самоусъвършенстване.
При обучение в специалност „Счетоводство и контрол” се предоставя възможност за балансирано развитие на всички ключови компетентности в съответствие с компетентностния модел, а именно: езикова грамотност; многоезикова компетентност; математическа компетентност и компетентност в областта на точните науки, технологиите и инженерството; цифрова компетентност; личностна компетентност; гражданска компетентност; предприемаческа компетентност и компетентност на културна осведоменост и изява.
Изучавани дисциплини | Семестър | Кредити | Форма на контрол | Студентска заетост | ||
---|---|---|---|---|---|---|
общо | извънаудиторна | аудиторна | ||||
Специализиращи | ||||||
Корпоративно счетоводство | 9 | 8 | Изпит | 240 | 228 | 12 |
Международни счетоводни стандарти / Международни стандарти за финансово отчитане | 9 | 6 | Изпит | 180 | 165 | 15 |
Магистърски семинар | 9 | 8 | Текуща оценка | 240 | 231 | 9 |
Счетоводство на отраслите | 9 | 8 | Изпит | 240 | 225 | 15 |
Професионална етика в счетоводството | 10 | 8 | Изпит | 240 | 231 | 9 |
Данъчно облагане | 10 | 8 | Изпит | 240 | 225 | 15 |
Независим финансов одит | 10 | 8 | Изпит | 240 | 225 | 15 |
Избираеми дисциплини (1)
|
10 | 6 | Изпит | 180 | 168 | 12 |
Общо за Специализиращи | 60 | 1800 | 1698 | 102 | ||
Дипломиране | ||||||
Избираеми дисциплини (1)
|
10 | 15 | Изпит | 450 | 450 | 0 |
Общо за Дипломиране | 15 | 450 | 450 | 0 | ||
Общо за целия курс на обучение | 75 | 2250 | 2148 | 102 | ||
Факултативни дисциплини | Семестър | Кредити | Студентска заетост | |||
общо | извънаудиторна | аудиторна | ||||
Чужд език-английски | 10 | 3 | 90 | 84 | 6 | |
Чужд език-немски | 10 | 3 | 90 | 84 | 6 | |
Чужд език-френски | 10 | 3 | 90 | 84 | 6 | |
Чужд език-руски | 10 | 3 | 90 | 84 | 6 |