Третото издание на проекта #ConSIMium на Съвета на Европейския съюз се проведе на 20 и 21 февруари 2025 г. в сгради Европа и Justus Lipsius на Европейския съвет и на Съвета на ЕС в гр. Брюксел. Проектът дава възможност на студенти от всички 27 държави-членки да се включат в симулация на заседания на работните органи към Съвета на ЕС в Брюксел в рамките на два дни.
Регламент (ЕС) 2023/2418 на Европейския парламент и на Съвета от 18 октомври 2023 година за създаване на Инструмент за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез съвместни поръчки (АУЕОПСП) и Регламент (ЕС) 2024/1252 на Европейския парламент и на Съвета от 11 април 2024 година за създаване на рамка за гарантиране на сигурни и устойчиви доставки на суровини от критично значение бяха темите на дипломатическите преговори в рамките на тазгодишното издание на #ConSIMium.
В рамките на симулацията всяка страна-членка на ЕС бива представена от шестима студенти и координатор за страната – член на академичния състав на едно от изпращащите висши училища. Всеки национален отбор, съставен от шестима студенти и национален координатор, участва в поредица от пет срещи, които възпроизвеждат процеса на вземане на решения в ЕС, включително Европейския съвет, специализирани работни групи, Комитета на постоянните представители (COREPER) и министерска сесия.
След няколкоседмична предварителна подготовка за участие отборите влязоха в ролите на посланици, национални, експерти, министри, журналисти и лидери на ЕС. Те преминаха през всеки етап от заседанията на Европейския съвет и Съвета на ЕС – oт оформяне на националната си позиция до водене на преговори с други делегации, включително отговаряне на въпроси от медиите. Както при преговорите в реалния живот, делегациите присъстваха на подготвителни срещи с национални експерти и постоянни представители преди сесията на министрите, като основната им задача беше да постигнат подкрепа за позицията на своята държава и споразумения между държавите-членки.
В националния отбор на България участваха по двама студенти от Икономически университет – Варна, Варненския свободен университет и Софийския университет, придружавани от национален координатор – гл. ас. д-р Мирослав Камджалов от катедра „Международни икономически отношения“ към ИУ – Варна.
Емилия Петрова в ролята на посланик и Стефан Коджабашев в ролята на министър – и двамата четвъртокурсници в специалност „Международни икономически отношения“, ОКС „бакалавър“, представиха Икономически университет – Варна. За тях възможността за участие стана факт въз основа на отличните им резултати в изучаването на конкретен набор от задължителни и изборни дисциплини, свързани с Европейския съюз, а именно „Международен икономикс“, „Външнотърговска политика, „Международен бизнес“, Международни отношения и дипломация“, „Специфични външнотърговски договори“ и „Английски език“, заложени в учебния план на специалност „Международни икономически отношения“, ОКС „бакалавър“.
Снимки: https://newsroom.consilium.europa.eu/events/20250220-consimium-february-2025 и личен архив.
24 фев 2025