На 09.04.2021 г., се проведе третият от поредицата уебинари на тема „Правен режим на електронните документи“. Той е част от предвидените дейности по проект №КП-06-Н-45/1 „Дигитализация и дигитални компетентности – тенденции и иновативни практики във висшето образование и пазара на труда“, финансиран от Фонд научни изследвания.
Една от целите на проекта е чрез участието на експерти да се повишат дигиталните компетентности на заетите лица в сферата на висшето образование. Поради това уебинарът се организира в три модула, целящи да обхванат различни заинтересовани лица – преподаватели, служители, докторанти и студенти.
На 26.03.2021 г. слушатели в уебинара бяха преподаватели от ИУ-Варна, на 09.04.2021 темата се представи пред 44 служители, а на 09.04 в него взеха участие 68 студенти и докторанти на университета.
Лектори в семинара бяха утвърдени специалисти в областта – проф. д-р Георги Димитров и адв. д-р Гергана Върбанов – и двамата с богата практика в съдебната система в България и с научноизследователски опит у нас и в Европа.
В уебинара първо беше разгледана същината на електронните документи, доказването на тяхното авторство и оригиналност и специалното им приложение в сферата на висшето образование. Обсъдени бяха добри практики за дигитализация при администриране на учебния процес в българските университети. Беше разискван въпросът кога едно волеизявление се възприема като електронен документ и кога влиза в сила. Специално внимание беше отделено на съдебната практика при оспорване на волеизявления, направени чрез различни по форма електронни документи. Разгледани бяха особеностите при доказване на времето и авторството на електронния документ от изпращача и времето на получаване от получателя. Накрая лекторите изясниха същността и видовете електронни подписи и особеностите при тяхното използване.
12 апр 2021