Икономически университет – Варна

Среща-дискусия „Възможности пред малкия и средния бизнес във връзка с устойчивото развитие“

Икономически университет – Варна беше домакин на среща-дискусия на тема: „Възможности пред малкия и средния бизнес във връзка с устойчивото развитие“, организирана от Асоциацията на индустриалния капитал в България и UniCredit Bulbank. Форумът се проведе на 11.04.2025 г.

В света на бизнеса устойчивостта вече не е само избор, а стратегическа необходимост. Беше обсъдено как новите изисквания създават възможности и изискват промени от компаниите от всички сектори на икономиката и поставят акцент върху прозрачността и устойчивите практики. За по-малките бизнеси ESG създава нови възможности да докаже своята отговорност и да запази доверието на клиентите, партньорите и инвеститорите си. Бяха представени следните теми:

  • Модерната бизнес отговорност – новото лице на успешния бизнес, с участието на доц. д-р Милена Ангелова, главен секретар на АИКБ и посланик на малките и средни предприятия в България;
  • Готови ли са МСП за прехода към устойчивост и какви зелени умения са им необходими, с участието на Добрин Иванов, изпълнителен директор на АИКБ;
  • ESG стратегия на УниКредит и зелени решения на УниКредит Булбанк за малки и средни предприятия, както и с инициативата Skills for Transition, за която разказа Биляна Младенова-Милева – мениджър ESG стратегия, UniCredit Bulbank.
  • Полезна информация за решенията на Европейските програми с фокус InvestEU, с участието на Калина Ангелова – мениджър Европейски фондове, UniCredit Bulbank.

Гост на форума беше и ректорът на Икономически университет – Варна проф. д-р Евгени Станимиров. „Мнението ми е, че устойчивостта вече придоби съвсем различен смисъл. Наблюдавайки динамиката на процесите в момента, изглежда доста странно да говорим за устойчивост по начина, по който си я представяхме преди.“ – каза той в обръщението си към участниците. „По-скоро терминът, който реалистично описва случващото се е устойчива промяна и то промяна с неясни параметри и продължителност на проявление. Устойчивостта има проявление и в зелена посока. Зелената сделка е интересна тема, която не само влезе в новините и речника ни, но вече е трайно настанена както в бизнеса, така и в портфейлите ни. Зелената сделка, предвид отраженията на човешката дейност върху климата, на практика реално е закъсняла с поне 2 – 3 десетилетия. Тя е интелигентно облечена в руслото на екологията, но изобщо не касае това. Екологичните квоти за въглеродни емисии поддържат конкурентоспособността на Западна Европа. Доскоро имахме предимство – евтина работна ръка. С квотите за емисии вече нямаме това предимство. Защо ли? Защото Западна Европа не плаща квоти – тя е доста добре технологично развита. И ако се питате кой плаща сметката, вероятно ще е периферията. В момента наблюдаваме разрастващ се търговски конфликт, намаляващо взаимно политическо доверие… Някои анализатори прогнозират възможност за инфлационен натиск, обезценяване на американския долар, последвана от намаляване на дълговата тежест на САЩ. Ще видим дали това ще доведе до риск от стагфлация (което е много вероятно) или до възстановяване индустриалната база на САЩ (което изглежда утопично). Наблюдаваме интересни процеси… Те би следвало да доведат до преосмисляне на нашите виждания за параметрите на бъдещия бизнес спектакъл! Със сигурност не трябва да се отказваме от устойчивостта, от зелената ориентация и бизнес отговорността. Но нека да бъдем безкомпромисно прагматични по отношение на тези процеси.“ – коментира проф. Станимиров.

14 апр 2025



Подобни