Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев се върна в своята алма матер – Икономически университет – Варна, за да се срещне с Академичния съвет и участва в негово заседание на 4.04.2025 г.
„Благодаря за поканата да се включа в заседанието на вашия Академичен съвет. Всъщност, бих казал нашия – това е единственият Академичен съвет, на който съм бил член и това е мой академичен дом. Помолих ректорите да говоря не само с тях, но и с Академичните съвети, които са най-представителният академичен орган. Въпреки че има общи събрания, един разговор във формата на общи събрания не е толкова продуктивен, колкото във формата на Академичния съвет.“ – каза в началото министър Вълчев, който е възпитаник на Икономически университет – Варна (магистър по публични финанси) и като председател на Студентския съвет е бил член на Академичния съвет.
„Ние с колегите вече си казахме някои неща: за това, че трябва да вложим много повече усилия в публикационна дейност; че трябва стандартите по отношение на обучителния процес да се завишават; че трябва да вдигаме изискванията към нашите студенти; че ние прилагаме преди всичко програмата teaching and learning, а не work and travel, както някои студенти смятат, и твърдо ще държим на това да поддържаме по-високо качество, тъй като не могат да се привличат качествени студенти, кандидат-студенти с обучение, което не отговаря на въпросното качество.“ – заяви ректорът проф. д-р Евгени Станимиров.
Бяха обсъдени основни приоритети и предизвикателства в образованието, на които да се посветят усилия за подобряване на качеството и подготовката на студентите. Министърът подчерта важността на стратегическото партньорство между университетите и държавата и наблегна на необходимостта от повишаване на стандартите в обучението, като например въвеждане на единен кандидатстудентски изпит по математика. Засегнати бяха проблеми като недостига на квалифицирани кадри, ниската математическа подготовка на учениците и нуждата от по-активна интеграция на практическите умения в учебните програми. Бяха отправени конкретни предложения за подобрения в образователната система, включително идеи за студентски стажове след всеки курс и дуално обучение, и бе коментирано влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда.
„Ние години наред вярвахме, че трябва да даваме по-специализирани знания. Това беше парадигмата на образователната ни система, защото вълните на автоматизация водеха до необходимост от по-специализирано знание. Сега изкуственият интелект като че ли променя парадигмата и се оказва, че трябват базови знания, базови умения, умения, които се дават с традиционните дисциплини, по-широка хуманитарна основа, повече математически умения… Едва 2 хиляди от 50 хиляди зрелостници са избрали матура по математика. Ние осъзнаваме грешката в системата на училищното образование, за да няма кандидат-студенти с математика. Трябва да променим това, трябва да има и задължителна матура по математика, но такава скоро няма да има по редица причини – ние не сме променили учебните планове и програми, а те няма да се променят толкова лесно. Дотогава това, което можем да направим, е да използваме желанието за учене на икономика да се обвърже с математика. И затова заявихме един по-амбициозен процент – 1,5 %, за следващата година, от който се разбрахме с ректорите, че ще отстъпим. Но идеята е да дадем сигнал на кандидат-студентите догодина още отсега да се подготвят по математика, да излезем с посланието: „Ако искате да ставате икономисти, учете математика“. – коментира министър Красимир Вълчев. Той заяви, че подкрепя предложението на ректора на ИУ – Варна проф. д-р Евгени Станимиров за общ кандидатстудентски изпит по математика за икономическите висши училища, защото според министъра „матурите плашат, а ако има един такъв изпит, той също ще насърчи изучаването на математика“. Министър Вълчев съобщи, че през следващата седмица ще проведе среща и с техническите университети в страната, като подчерта, че освен икономистите, и инженерите трябва да имат добри математически познания. Според него тези висши училища обаче са по-предпазливи, защото броят на кандидатите за тях е по-малък.
В края на заседанието на Академичния съвет министър Вълчев написа своето послание в почетната книга на университета, а проф. Станимиров му връчи пластика с образа на първия ректор проф. Цани Калянджиев и му подари най-новата си книга „Бизнес в бързата лента“.
04 апр 2025