Икономически университет – Варна

Икономически университет – Варна и ПГКМКС "Акад. Благовест Сендов" реализират съвместни инициативи за сътрудничество

Представители на Икономически университет – Варна проведоха среща със завършващите ученици от Професионална гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи „Акад. Благовест Сендов“, техните преподаватели и членове на ръководството на гимназията, в рамките на инициативата за стимулиране на професионалното развитие и плавния преход към висшето образование. Учениците от гимназията, обучаващи се в направление „Икономическа информатика“, имаха възможност да се запознаят с перспективите за надграждане на знанията си в ИУ – Варна, като срещата постави основата на нови възможности за сътрудничество между двете институции.

На срещата присъстваха водещи преподаватели от катедра „Информатика“ към университета, включително проф. д-р Владимир Сълов – декан на факултет „Информатика“, проф. д-р Юлиан Василев – ръководител на катедрата, проф. д-р Снежана Сълова и гл. ас. д-р Латинка Тодоранова. Те представиха на учениците и техните преподаватели възможностите за надграждане на уменията им чрез продължаване на обучението им в специалностите на катедрата, които съответстват на изучаваната от тях професионална подготовка.

Срещата беше водена от Петя Петрова, заместник-директор в Центъра за изследване и прилагане на нови информационни и комуникационни технологии (ЦИПНИКТ) и ръководител на проект „IT Master Class“, която обобщи целите на партньорството и представи конкретни инициативи, които ще се изпълнят в сътрудничество между университета и гимназията до април 2025 година:

IT Master Class: менторство за изготвяне на дипломен проект. Път към реалния ИТ свят.

IT Master Class прилага иновативен образователен модел, в който бизнесът има водеща роля. Програмата е създадена така, че в рамките на една година изявени студенти от специалностите на катедра „Информатика“ работят с утвърдени експерти от ИТ индустрията. По този начин се изгражда нов тип връзка между обучаеми и бъдещи работодатели, която стимулира развитието на практически умения, професионална отговорност и увереност. Тази година се предвижда възможност учениците от ПГКМКС „Акад. Благовест Сендов“ да се влючат в проект IT Master Class. В духа на сътрудничеството Мастър класът ще подпомогне учениците при създаването на техните дипломни проекти, като им осигури менторска подкрепа и пряко взаимодействие със специалисти в ИТ индустрията. В инициативата ще участват 15 изявени студенти от ИТ специалностите на катедра „Информатика“ в Икономически университет – Варна, които ще влязат в ролята на ментори за учениците и ще спомогнат за разработването на софтуерни проекти с реален приложен фокус.

Основни елементи на IT Master Class:

  • Менторство – Менторите ще подпомагат учениците в различни етапи на създаването на техния софтуерен проект, като всеки проект ще бъде разработван с оглед на практическото му приложение в реална работна среда.

  • Работа със специалисти от ИТ бранша – Учениците ще имат възможност да се срещнат с експерти от водещи компании, които ще им представят ключови аспекти от работата в индустрията, както и добри практики и технологии, необходими за реализацията на успешен ИТ проект.

  • Посещения на компании – Учениците ще посетят ИТ компании и ще могат да наблюдават производствени процеси на място, като се запознаят с работната среда и динамиката на различните професионални роли.

  • Дипломен проект – Връхна точка на програмата ще бъде софтуерният проект, който учениците ще разработят като част от дипломната си работа. Проектите ще бъдат оценени от преподаватели и представители на бизнеса, което ще осигури на учениците ценна обратна връзка и практически насоки.

Академия за таланти на UEVA: Развитие на ключови умения за успешна кариера

Академията за таланти на UEVA (Бизнес акселераторът на ИУ-Варна) има за цел да подготви млади таланти за успешна професионална реализация чрез насърчаване на техните умения, знания и личностни качества. До пет ученици от ПГКМКС „Акад. Благовест Сендов“ ще бъдат включени в програмата, която обединява пет модула, покриващи основни направления за съвременната бизнес среда.

Формат на Академията за таланти:

  • Модули и тематични направления – Програмата включва модули, всеки с продължителност от 3 астрономически часа, като всеки модул е посветен на важна тема: бизнес симулации, игровизация, финансова грамотност, емпатия в маркетинга и др. Всеки формат съдържа:
    • Лекции от експерти – Гост-лектори ще запознават учениците със специфични предизвикателства и успешни практики в съответната сфера.
    • Работа по проекти в групи – Участниците ще работят в групи по практически задачи, като ще прилагат наученото и ще представят собствени решения по реални бизнес казуси.
    • Дискусия и оценка на резултатите – След работа в групи се провежда дискусия, на която учениците представят своите резултати и обсъждат предизвикателствата и новите знания, които са придобили.

Цели на Академията за таланти:

  • Развитие на предприемачески умения – Програмата насърчава личната инициатива и увереност, нужни за започване на собствен бизнес или за конкурентност на пазара на труда.
  • Творческо мислене и иновации – Чрез бизнес симулации и игровизация, участниците ще развиват иновативни подходи за решаване на проблеми.
  • Емоционална интелигентност и комуникация – Теми като емпатия в маркетинга подчертават важността на емоционалната интелигентност за успешна професионална реализация.

Партньорството между Икономически университет – Варна и ПГКМКС „Акад. Благовест Сендов“ предоставя на учениците възможността за придобиване на реални умения, необходими за развитие в ИТ сектора и бизнес средата, и подпомага техния кариерен успех.

30 окт 2024



Подобни