Минималният престой е 2 календарни месеца и стипендия се изплаща само за реално време, прекарано при работодателя, а то се доказва с отчетните документи.
Изисквания към кандидатите: Към момента на кандидатстване, студентът трябва да е с непрекъснати студентски права; студенти, обучаващи се в редовна форма могат да участват в програмата единствено лятото (при взети изпити, които могат да се изтеглят). С цел практика могат да кандидатстват и дипломирани студенти при условие, че са били селектирани преди завършването си и реализират практиката си до една година след завършването си. Важно условие е практиката на студента да бъде в сферата му на обучение в ИУ-Варна.
Срокове за кандидатстване: Желаещите да участват в програмата могат да кандидатстват по всяко време през годината. Средствата по програмата за практика са строго определени и заявления за участие се приемат до изразходване на субсидията.
Очаквани грантове:
Група | Държава | Месечен грант (евро/месец) |
Група 1 |
Дания, Финландия, Исландия, Ирландия, Лихтенщайн, Люксембург, Норвегия, Швеция | 824 |
Група 2 |
Австрия, Белгия, Кипър, Франция, Германия, Гърция, Италия, Малта, Нидерландия, Португалия, Испания | 824 |
Група 3 |
Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Северна Македония, Полша, Румъния, Сърбия, Словакия, Словения, Турция | 756 |
Студентите могат да кандидатстват по всяко време, като входират необходимите документи чрез деловодната система на ИУ-Варна.
Преди да се кандидатства, е необходимо студентът сам да си избере ораганизация от институционалните партньори, в която желае да проведе стажа си. След което да изпрати Автобиография (CV) и мотивационно писмо (ако се изисква) до избрания работодател- институционален партньор на ИУ-Варна. Задължително студентът кандидатства само за позиции, които отговарят на специалността му на обучение в ИУ-Варна.
След като получат одобрение от бъдещият си работодател, студентите входират в деловодството на университета, следните документи:
1. Invitation Letter от работодателя,
2. Заявление за кандидатстване за мобилност по програма "Еразъм+" с цел практика.
Заявления се приемат до 15-о число на текущия месец.
Всички депозирани кандидатури се разглежда от Комисията по академичен обмен, след което студентът бива уведомен за решението на Комисията по имейл.
Следващата стъпка е подготовка на следните документи:
Онлайн езикова подкрепа (OLS)
Всеки студент участник в програма Еразъм+ е задължен да положи онлайн тест за определяне на езиковото си ниво преди началото и след края на мобилността. На всички участници, чието ниво е по ниско от С1 се предоставя и възможност за безплатен онлайн езиков курс. Онлайн езиковата подкрепа е достъпна за следните езици: английски, немски, френски, испански, италиански, португалски, чешки, датски, полски, холандски, словенски, гръцки.
Завръщане и отчитане на документи
При завръщането си трябва да отчетете следните документи в 15 дневен срок:
*Обърнете внимание! – Необходим е само 1 от трите документа, който е допълващ към Сертификата за престой. Когато планирате завръщането си, имайте предвид, че 20% от оставащата субсидия се изплаща за реалното време на практиката, а то се доказва с отчетните документи. Ако има разминаване в датите за пристигане и заминаване в двата документа, ще бъдат отчетени по-късната дата за пристигане и по-ранната за заминаване. Ако договорът е за по-дълъг период, то изплатените след връщането 20% ще бъдат в по-малък размер; ако има разлика между реалния престой и престоя по договор, може да се наложи да върнете част от отпуснатата субсидия.
След края на мобилността, всеки студент ще получи Сертификат за участие в програма "Еразъм+", издаден от Отдел "Международно сътрудничество" при предварително уточнение.
Отказ от отговорност за използване във всички комуникационни материали
Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.